ALK 14,198.61 0.29%

GRNT 1,100.00 -2.91%

KMB 7,946.79 0.59%

MPT 72,503.39

RMDEN18 99.50

RMDEN19 99.70

SLAV 3,011.00 -3.00%

STB 1,191.43 -0.63%

TEL 327.00 -0.30%

TNB 19,563.48 2.97%

страна.мк

5:14 PM 5/9/2021 Времето во Скопје: 3°C

Нова вакцина ефикасна против смртоносниот индиски вид, покажуваат истражувањата

страна.мк

04/05/2021

Нова вакцина ефикасна против смртоносниот индиски вид, покажуваат истражувањата

Има надеж за домашната индиска вакцина, за која беше откриено дека ја неутрализира вирулентната варијанта Ковид-19 која циркулира во 21 земја.

 

Најновата нација што ја пријави варијантата Б.1.617 е Уганда, а Кенијците стравуваат дека таа варијанта може да влезе во земјата.

 

Сепак, откриено е дека Коваксин, кој беше одобрен за итна употреба на 3 јануари, додека сè уште беше под клиничко испитување, ја неутрализира варијантата Б.1.617 на Ковид-19.

 

Вакцината, која има ефикасност од 78 проценти, исто така може да ја неутрализира британската варијанта Б.1.1.7, исто така откриена во Кенија.

 

Една студија објавена на серверот за печатење bioRxiv покажува дека Коваксин, кој е произведен од Bharat Biotech во партнерство со Националниот институт за вирусологија и Индискиот совет за медицински истражувања (ICMR), бил ефикасен против варијантата; таа е во состојба да спречи влегување на вирусот во телото, покажува истражувањето. Истражувачите од Националниот институт за вирусологија откриле дека серумот (крвна течност) добиен од лица кои се опоравиле од Ковид-19 и Коваксин, биле во можност да ја неутрализираат варијантата Б.1.617.

 

„Обезбедувањето за неутрализирање на варијантата B.1.617 со серуми на вакцина BBV152 (Covaxin) и обновени серуми со случаи Covid-19 ќе обезбеди многу потребен поттик за програмата за вакцинација Covid-19 во Индија“, велат истражувачите.

 

Варијантата што има мутација слична на онаа пронајдена во јужноафриканската варијанта B.1.351 (501Y.V2) се верува дека го движи вториот бран во Индија.

 

Смртните случаи во Индија веќе ја поминаа границата од 200 000, а најмалку 300 000 случаи беа пријавувани секој ден во изминатата недела.

 

Исто како и 501Y.V2, варијантата B.1.617, која за прв пат беше идентификувана во Индија минатиот 5 октомври, носи мутација E484Q која е многу слична на E484K во јужноафриканската варијанта и бразилската варијанта (P.1).

 

Мутацијата, позната и како „мутација на бегство“, беше откриено дека му помага на вирусот да избега од имунитетната одбрана на телото, како и од вакцините, со што влијае на ефективноста на примателите.