ADIN 760.00 1.20%

ALK 18,161.66 1.69%

GRNT 1,250.12 0.01%

KMB 12,896.69 1.43%

MPT 73,300.00 0.27%

OKTA 3,750.00 -0.26%

RMDEN20 99.90

STB 1,499.61 -0.03%

STIL 95.00 -5.00%

TETE 2,350.00

TNB 28,001.00 0.11%

TTK 1,346.44 -1.65%

страна.мк

10:01 PM 5/21/2022 Времето во Скопје: 5°C

Македонци украле 150 литри дизел од паркиран камион во Словенија

страна.мк

13/05/2022

Македонци украле 150 литри дизел од паркиран камион во Словенија

Словенечките медиуми објавија дека тројца македонски државјани украле 150 литри дизел од паркиран камион „Сканија“.

Жител на словенечкото место Бивје ги забележал трите лица кои му биле сомнителни и решил да се јави во полиција, по што двајца од нив биле фатени, а третиот избегал во кафеана, каде што се криел половина час.

Тројцата Македонци престојуваат во Словенија, а биле фатени на лице место како крадат со пумпа и имале наполнети туби со дизел.