ADIN 760.00 1.20%

ALK 18,161.66 1.69%

GRNT 1,250.12 0.01%

KMB 12,896.69 1.43%

MPT 73,300.00 0.27%

OKTA 3,750.00 -0.26%

RMDEN20 99.90

STB 1,499.61 -0.03%

STIL 95.00 -5.00%

TETE 2,350.00

TNB 28,001.00 0.11%

TTK 1,346.44 -1.65%

страна.мк

11:49 AM 9/24/2023 Времето во Скопје: 14°C

Лудница во Техеран. Иранците трчаат по автобусот и упаднале во хотелот поради Роналдо (ВИДЕО)

страна.мк

18/09/2023

Лудница во Техеран. Иранците трчаат по автобусот и упаднале во хотелот поради Роналдо (ВИДЕО)

Саудискиот клуб Ал Наср предводен од португалската ѕвезда Кристијано Роналдо денеска беше пречекан во Техеран каде со домашниот Персеполис ќе го одигра натпреварот од азиската Лига на шампиони. Навивачите го придружуваа автобусот со Роналдо и неговите соиграчи, меѓу кои и хрватскиот репрезентативец Марсело Брозовиќ, кога го напуштија аеродромот Имам Хомеини.

Роналдо пред тоа доби персиски тепих на подарок од претседателот на клубот Персеполис. Големи транспаренти за добредојде со портрети на фудбалерот Ал Наср се закачени на главните патни мостови кои минуваат низ огромниот ирански главен град, ненавикнати да пречекуваат меѓународни ѕвезди поради дипломатската изолација на земјата.

На социјалните мрежи се споделуваат снимки од стотици навивачи кои трчаат по автобусот, а потоа и оние кои упаднаа во хотелот во кој е сместен тимот на Ал Наср. На видеата навивачите на Роналдо минуваат низ ходниците и ја довикуваат португалската ѕвезда.

Сепак, ниту еден навивач нема да може да присуствува на натпреварот во вторник на стадионот Азади, најголемиот во земјата со 90.000 седишта, поради санкциите на Азиската конфедерација (АФЦ). Натпреварот, кој се игра зад затворени врати, сепак ќе се емитува на телевизијаЅвездите на Ал Наср ќе ги чува елитна единица на полицијата

Фудбалерите на Ал Наср до натпреварот ќе бидат под обезбедување на елитната полициска единица, специјализирана за претседателски патувања, објави спортскиот портал „Варзеш 3“.

Сите клубови сакаат да имаат добар почеток во азиската Лига на шампиони, во која саудиските клубови се фаворити откако во текот на летото доведоа бројни европски ѕвезди. Ал Наср ги донесе Садио Мане, Секо Фофана, Отави, Ајмерик Лапорте, Алекс Телес и Брозовиќ.

Ал Наср ќе се обиде да се одмазди за поразот од иранскиот клуб во полуфиналето на натпреварувањето во 2020 година. Персеполис, најуспешниот и најпопуларниот клуб во Иран, двапати беше финалист во Лигата на шампионите таму (2018 и 2020 година), додека Ал Наср го освои во 1995 година.