ADIN 760.00 1.20%

ALK 18,161.66 1.69%

GRNT 1,250.12 0.01%

KMB 12,896.69 1.43%

MPT 73,300.00 0.27%

OKTA 3,750.00 -0.26%

RMDEN20 99.90

STB 1,499.61 -0.03%

STIL 95.00 -5.00%

TETE 2,350.00

TNB 28,001.00 0.11%

TTK 1,346.44 -1.65%

страна.мк

4:04 PM 7/25/2024 Времето во Скопје: 14°C

Запленети 130 милиони евра од италијанската мафија

страна.мк

10/07/2024

Запленети 130 милиони евра од италијанската мафија

Италијанската полиција заплени повеќе од 130 милиони евра во амтимафијашка рација, соопштија властите во вторникот.

Рацијата била насчена кон разбивање на криминалните организации Ндрангета и Камора, главно на подрачјето на главниот град Рим, кои биле вклучени во перење пари, соопштија властите.

Приведени се вкупно 18 осомничени. Повеќе од 50 други се под истрага. Обвинети се за перење пари, лихварство и изнуда.

Повеќе од 500 полицајци беа вклучени во операцијата во Рим и неколку други италијански градови.

Ндрангета од Калабрија и Камора од Неапол, заедно со Коза Ностра од Сицилија, се меѓу најмоќните криминални групи во Италија со децении. Сите три организации долго време работат далеку надвор од нивните матични области, вклучително и во странство.

Светскиот промет на Ндрангета се проценува на повеќе од 50 милијарди евра годишно, главно преку бизнисот со дрога.