ADIN 760.00 1.20%

ALK 18,161.66 1.69%

GRNT 1,250.12 0.01%

KMB 12,896.69 1.43%

MPT 73,300.00 0.27%

OKTA 3,750.00 -0.26%

RMDEN20 99.90

STB 1,499.61 -0.03%

STIL 95.00 -5.00%

TETE 2,350.00

TNB 28,001.00 0.11%

TTK 1,346.44 -1.65%

страна.мк

8:18 AM 11/30/2022 Времето во Скопје: 14°C

Хирурзи во Киев сред операција на срце останаа без струја (ВИДЕО)

страна.мк

24/11/2022

Хирурзи во Киев сред операција на срце останаа без струја (ВИДЕО)

Вчерашниот насилен руски ракетен напад врз Киев им предизвика големи проблеми на лекарите кои беа принудени да работат во моменти кога снема струја во голем дел од градот.

Во Киевскиот институт за срце персоналот беше на сред операција на срце кога снема струја. Биле принудени да ги вклучат генераторите за да можат да продолжат со операцијата од која зависеше животот на пациентот, пренесува Индекс.хр.

Борис Тодуров, директор на болницата, вели дека се спасени сите 190 пациенти на Институтот.

„Неколку часа сме без вода. Се снаоѓаме, но како одминува времето станува сè потешко. Продолжуваме да правиме само итни операции“, објави тој.