ADIN 760.00 1.20%

ALK 18,161.66 1.69%

GRNT 1,250.12 0.01%

KMB 12,896.69 1.43%

MPT 73,300.00 0.27%

OKTA 3,750.00 -0.26%

RMDEN20 99.90

STB 1,499.61 -0.03%

STIL 95.00 -5.00%

TETE 2,350.00

TNB 28,001.00 0.11%

TTK 1,346.44 -1.65%

страна.мк

10:08 PM 5/21/2022 Времето во Скопје: 5°C

Ги тужат синот и снаата што уште не им родиле внуче

страна.мк

13/05/2022

Ги тужат синот и снаата што уште не им родиле внуче

Брачна двојка од северната индиска сојузна држава Утараканд го тужат својот син единец и неговата сопруга затоа што не им родиле внуче по шест години брак.

Санџеев и Садана Прасад велат дека ги потрошиле своите заштеди за својот син, плаќајќи му ја обуката за пилот (којашто чини над 60.000 евра), како и за раскошната венчавка…Сега тие бараат отшета за „психичко тормозење“, во вредност од околу 625.000 евра доколку не се роди внуче во рок од една година.

Мојот син е шест години в брак, но тие сѐ уште не планираат бебе… Барем да имавме внуче со кое ќе минуваме време – нашата болка така ќе стане поднослива, изјави г-н Прасад.

Синот и неговата сопруга засега сѐ уште немаат коментар за сѐ ова.

Шри Сагар (35) се вратил во Индија во 2007 година, останал без работа и неговото семејство морало финансиски да го издржува повеќе од две години, пишува „Тајмс оф Индија“. На крајот се вработил како пилот, а неговите родители велат дека го договориле неговиот брак со Шубханги Синха, во 2016 година, со надеж дека ќе имаат „внуче со кое ќе си играат“ уживајќи во пензијата.

Родителите велат и дека свадбата во хотел со пет ѕвезди, со луксузен автомобил од 80.000 долари, како и медениот месец во странство – биле на нивна сметка.

Адвокатот на родителите изјави дека парот ги побарал парите „поради психичка суровост“.

Сон на секој родител е да стане баба или дедо. Тие со години чекаа да станат баба и дедо!, истакна правниот застапник.

Претставката поднесена во градот Харидвар, се очекува да биде разгледана од судот на 17 мај.