ADIN 760.00 1.20%

ALK 18,161.66 1.69%

GRNT 1,250.12 0.01%

KMB 12,896.69 1.43%

MPT 73,300.00 0.27%

OKTA 3,750.00 -0.26%

RMDEN20 99.90

STB 1,499.61 -0.03%

STIL 95.00 -5.00%

TETE 2,350.00

TNB 28,001.00 0.11%

TTK 1,346.44 -1.65%

страна.мк

12:28 PM 12/7/2023 Времето во Скопје: 14°C

Facebook Новости на Facebook

Скопје Инфо

Кривична ќе има и за возачот кој го носел Палевски до Турција Кривична ќе има и за возачот кој го носел Палевски до Турција

Возачот кој го превезуваше осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски,  во Турција и кој беше приведен на влез во земјава ќе добие кривична пријава, информираше министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. „Согласно она што го имаме потврдено, службите ме информираа дека ќе се поднесе кривична пријава“, изјави Спасовски, одговарајќи на

Ковачки: Возилото со кое е киднапирана Вања 3 дена било на скопските улици, Спасовски да одговори зошто не е детектирано од Сејф сити Ковачки: Возилото со кое е киднапирана Вања 3 дена било на скопските улици, Спасовски да одговори зошто не е детектирано од Сејф сити

„Возилото со кое била киднапирана и убиена Вања е пријавено за исчезнато уште на 22-ри ноември во МВР, а веќе на 24-ти веќе е во Скопје, во пресот во продолжение ќе ги објасниме пропустите на МВР, за кои очекуваме одговор“, вели Драган Ковачки, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. „Според досегашните познати информации, првоосомничениот Палевски и

Утре бесплатен паркинг во Скопје Утре бесплатен паркинг во Скопје

Од „Паркинзи“ ги известуваат корисниците дека утре за време на државниот празник  „Св. Климент Охридски“, на јавните површини наменети за паркирање (зонско) со кои стопанисува ЈП „Градски паркинг“ - Скопје, т.е. на зоните А, Б, Ц и Д, нема да се врши наплата. Редовна наплата ќе се врши на следните паркиралишта: Зона А0- Водно, во катните гаражи: „

Малта му ја прекина функцијата почесен конзул на Анѓушев Малта му ја прекина функцијата почесен конзул на Анѓушев

Министерството за надворешни работи на Малта му ја прекина функцијата почесен конзул на таа земја во Македонија, на бизнисменот и поранешен вицепремиер, Кочо Анѓушев, откако беше обелоденето дека е ставен на најновата американска црна листа. Ова денеска го објави медиумот „Times of Malta“. Анѓушев беше на чело на конзулатот на Малта во Скопје од о

ВМРО-ДПМНЕ поднесе 250 амандмани на предлог буџетот за 2024 година ВМРО-ДПМНЕ поднесе 250 амандмани на предлог буџетот за 2024 година

Денес започнува разгледувањето на амандмани за Буџетот за 2024-та година. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски, рече дека пратеничката група поднела 250 амандмани преку кои сакаат да интервенираат и да поправат нешто што сеуште може да се поправи. „Денес на првиот ден од амандманската расправа ќе се разгледаат повеќе амандмани од кои би ги и

Радовишанец без дозвола дома чувал пушка Радовишанец без дозвола дома чувал пушка

33-годишен маж од Радовиш чувал дома пушка без дозвола.  - На 06.12.2023 во 18.15 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш го лишиле од слобода Ф.К.(33) од Радовиш. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, била пронајдена ловечка пушка која ја поседувал без дозвола, соопшти МВР во дневниот би

Во новиот закон, помилување може да има само ако е донесена правосилна судска пресуда Во новиот закон, помилување може да има само ако е донесена правосилна судска пресуда

Со новиот Закон за помилување кој е предложен од Министерството за правда а беше разгледан и утврден на седница на Влада, претседателот на државата може да даде помилување само за казна, а не и за кривично гонење на определени лица. При изготвувањето на законот, како што информираа од Министерството, беа разгледани повеќе компаративни искуства как

Уапсен тетовец, среде ноќ ја истепал сопругата и се заканувал на нивните деца Уапсен тетовец, среде ноќ ја истепал сопругата и се заканувал на нивните деца

Ноќеска околу 1 часот, полициски службенци на СВР Тетово го лишиле од слобода 34-годишниот тетовец С.А., кој претходно бил пријавен од неговата 34-годишна сопруга дека во семејниот дом физички ја нападнал, а се заканувал на нивните деца и неговиот татко, извести СВР Тетово. Тој е задржан во Полициската станица Тетово за целосно расчистување и до

Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител, одолговлекувал предмети Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител, одолговлекувал предмети

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, по спроведената дисциплинска постапка против јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје и разгледување на извештајот на обвинителот-известител, донесе Решение со к

ЈСП утре со изменет возен ред, еве до колку ќе работи Жичарницата ЈСП утре со изменет возен ред, еве до колку ќе работи Жичарницата

Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ информира дека утре, поради државниот празник „Свети Климент Охридски“, јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред. Дежурна од 6 до 13 часот ќе биде билетарницата во Транспортниот центар, а жичницата ќе работи од 10 до 17 часот. Жичарницата на Водно ќе работи од 10 до 17 часот.    Скопје 24

Црно Бело

Предлози за новогодишни подароци од македонски мали бизниси Предлози за новогодишни подароци од македонски мали бизниси

Новогодишните и божиќните празници се секогаш убав момент за подарување. Идеите и предлозите за креативни подароци се добредојдени, а нас ни е секогаш задоволство да ги поддржиме македонските мали бизниси кои вредно работат за да направат креативни изработки со кои ќе израдувате некого.

„Скриениот скапоцен камен на Европа“: Според британскиот „Mirror“, Македонија е топ дестинација за 2024-та „Скриениот скапоцен камен на Европа“: Според британскиот „Mirror“, Македонија е топ дестинација за 2024-та

„Кога е во прашање туристичката посета на Европа, лесно можете да паднете во секојдневната стапица и да изберете некој од најпознатите градови на континентот. Но, ако барате дестинација која не е толку многу...

Шенон Доерти за разводот со сопругот: „Пред да одам на операција на мозокот, дознав дека тој 2 години имал афера“ Шенон Доерти за разводот со сопругот: „Пред да одам на операција на мозокот, дознав дека тој 2 години имал афера“

„Не можев да одам на операција со него покрај мене. Се чувствував изневерено“ – Шенон Доерти раскажа како нејзиниот поранешен сопруг сакал да биде со неа за време на операцијата на отстранување на туморот од мозокот, но таа не му дозволила. Како што вели, за аферата дознала непосредно пред да оди на операција.

Александра Пријовиќ даде над 30.000 евра за гардероба на концертите во Загреб - Кои светски дизајнери ги носеше? Александра Пријовиќ даде над 30.000 евра за гардероба на концертите во Загреб - Кои светски дизајнери ги носеше?

Александра Пријовиќ не штедеше за изгледот на петте концерти што ги одржа во Загреб... Облека, накит и чевли од светски дизајнери - чии креации носеше и кое е најскапото парче?

Весна Петрушевска Бејби за насилната смрт на Вања: „Зборуваме за злосторниците, а никој не праша како е мајката“ Весна Петрушевска Бејби за насилната смрт на Вања: „Зборуваме за злосторниците, а никој не праша како е мајката“

„Во целата оваа колективна траума заборавивме на мајката на Вања и на нејзината сестричка“ – нагласува Весна Петрушевска Бејби. Таа како мајка чиешто дете било жртва на насилство објави видео во кое се обиде да укаже на неколку важни прашања поврзани со пренесувањето на вестите поврзани со убиството на Вања.

Канал 5

Република

Десет загинати и стотина повредени Палестинци при израелската рација на Западниот Брег Десет загинати и стотина повредени Палестинци при израелската рација на Западниот Брег

Најмалку десет Палестинци се убиени, а повеќе од 100 се повредени во конфликти кои избувнаа кога израелски војници влегле во палестинскиот град Наблус на Западниот брег, соопштија палестински здравствени службеници. Во конфликтот една зграда е срамнета со земја, а продавниците се оштетени од куршуми, со што ова е еден од најсмртоносните инциденти

Биле заглавени во зграда оштетена од земјотресот во Турција: Спасени 90-годишна жена и нејзиниот 75-годишен син Биле заглавени во зграда оштетена од земјотресот во Турција: Спасени 90-годишна жена и нејзиниот 75-годишен син

Противпожарната бригада во Малатија, Турција спасила неподвижна 90-годишна жена и нејзиниот 75-годишен син, откако добила известување дека двајцата не може да се евакуираат од 11. кат на нивната оштетена станбена зграда, објави телевизија ТРТ. Зградата била оштетена од катастрофалните земјотреси и тие останале во објектот, но се навреме спасени со

Николоски: Прв чекор на Таравари му беше да го сруши Села кој делуваше опозициски, а втор чекор му е куќата во Тафталиџе која ја доби на поклон Николоски: Прв чекор на Таравари му беше да го сруши Села кој делуваше опозициски, а втор чекор му е куќата во Тафталиџе која ја доби на поклон

Во врска со Собранието, тоа е едно големо прашање кое што сега се случува во Собранието имено се обидува власта на СДСМ и ДУИ да ја внесе Алијансата на Албанците во Владата. Обидот за внесот на Алијансата на Албанците во Владата е класичен пример вака насликано како на платно, како на екранот на политичка корупција и политичка проституција. И знам

Најголем дел од компаниите за храна кои цела зима плаќаат поевтина струја, воопшто не ги намалиле цените Најголем дел од компаниите за храна кои цела зима плаќаат поевтина струја, воопшто не ги намалиле цените

Министерот за економија Крешник Бектеши во гостување на телевизија „Алсат“ открива дека дури 70 отсто од компаниите кои користеле субвенционирана струја од државата, како мерка за намалување на цените и запирање на инфлацијата, не ги поевтиниле цените на своите прехранбени производи. Бектеши во гостувањето во емисијата „Економски магазин“, вели де

Николоски: Кога ги фативме и објавивме Груби и ДУИ за криминал, тие велат дека сме антиалбанци, но нема ништо антиалбанско во тоа што тие се фатени во криминал Николоски: Кога ги фативме и објавивме Груби и ДУИ за криминал, тие велат дека сме антиалбанци, но нема ништо антиалбанско во тоа што тие се фатени во криминал

Во гостување во емисијата „Јади Бурек“, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски изјави дека досега корупцијата во Македонија не е исчистена и истакна дека нема ништо антиалбанско кога се презентираат во јавност криминалот и корупцијата на ДУИ и Артан Груби. Николоски потенцира дека напротив, тоа е во корист на народот. Досега корупциј

Русија, Кина и Јужна Африка почнуваат воени вежби во Индискиот Океан Русија, Кина и Јужна Африка почнуваат воени вежби во Индискиот Океан

Во Јужна Африка се одржа церемонија по повод почетокот на заедничките воени вежби на морнариците на Русија, Кина и Јужна Африка, на која беше соопштено дека „активната фаза“ на вежбите, во која ќе биде активна и бродската артилерија, ќе трае од 25 до 27 февруари. На церемонијата присуствуваа командантот на руската морнарица, адмирал Николај Јевмен

Николоски: СДСМ и ДУИ само 2023 година ќе направат дупка во буџетот од 1 милијарда и 600 милиони евра, парите одат во криминал и корупција Николоски: СДСМ и ДУИ само 2023 година ќе направат дупка во буџетот од 1 милијарда и 600 милиони евра, парите одат во криминал и корупција

Проектираниот дефицит, односно дупка во буџетот, односно колку владата на СДСМ и ДУИ ќе потрошат повеќе од тоа што ќе собере во текот на годината е 800 милиони евра. Само за 2023 година, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за „Јанко јади бурек“ на ТВ Сонце. Николоскин потенцира дека оваа влада создава околу 30% дупка во буџ

Градоначалникот го предаде клучот од градот на карневалистите: Почнa карневалот во Струмица Градоначалникот го предаде клучот од градот на карневалистите: Почнa карневалот во Струмица

Со свечено предавање на клучот од градот од градоначалникот на карневалистите во Струмица почнаа осумдневните карневалски празнувања. Со дефиле на мажуретките и Градскиот дувачки оркестар клучот беше донесен на Плоштадот „Гоце Делчев“, каде градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов, му го предаде на претседателот на Организациониот одбор на

За да ги завршат обврските во банка граѓаните се принудени да користат слободен ден од работа За да ги завршат обврските во банка граѓаните се принудени да користат слободен ден од работа

Работното време на експозитурите на банките во земјава е до 16 часот, а само мал дел од нив работат до 17 часот. Ова е периодот во кој граѓаните можат да ги завршат обврските на шалтерите во банките, но оние чии работни обврски не дозволуваат да излезат од работа, се оневозможени да го сторат тоа. Дел од нив сметаат дека работното време на банките

Николов: Постои ризик да останеме без здравствени работници Николов: Постои ризик да останеме без здравствени работници

Настанот со фондот беше капка која ја прелеа чашата, затоа што всушност од едни херои во период на ковид пандемијата, здравствените работници и соработници, на кои им се ветуваа брда и долини, одеднаш почувствуваа дека целиот овој систем има несериозно однесување кон нив. Почна ноември минатата година со предупредувачки штрајк кој беше одложен зар

off.net

Мала етида за големата нужда Мала етида за големата нужда

Мудри луѓе и народи, и во најмалите ситници ќе најдат доволно материјал за анализа и епифании. За оние кои брзо обавувале работа, некогаш се викало дека се вредни луѓе. Оние денес кои одат таму за да читаат, скролаат и пушат, ќе заборават зошто дошле и дали завршиле работа. Додуша, има тука нешто и во ергономските разлики меѓу чучавецот и шољата

Киев почна да го критикува Зеленски Киев почна да го критикува Зеленски

Украинскиот претседател станува автократ кој ја претвора Украина во авторитарна држава ништо поразлична од Русија, е критиката за Зеленски која доаѓа од првиот човек на Киев, градоначалникот Виталиј Кличко.

Загревање за нашите: Избори во Србија Загревање за нашите: Избори во Србија

Ќе помислите дека видео спот од жанрот политички маркетинг, со онаков кринџ дечко и онака дадена изборна понуда (ќе видите), мора да е анти-кампања или барем пародија. Ама не, Раде Баста (екс министер за економија и џудист) сериозно мисли дека ова ќе му донесе гласови. Најјако е што партијата му се вика „Движење за Европа“. Пазете на автобуската

Колку си побогат, толку повеќе пари ти требаат за да бидеш среќен Колку си побогат, толку повеќе пари ти требаат за да бидеш среќен

Сите го слушнале она дека „со парите не можеш да ја купиш среќата,“ па сепак, секој би сакал тоа да го провери на сопствен пример. Една друга гачка вика дека парите не може да ти купат среќа, ама па со нив можеш да ја ренташ. Миленијалците се најубедени дека најсигурен пат до среќата се парите.

Гео-стратешки малер на колото Гео-стратешки малер на колото

Екс советникот на Зеленски, Олекси Ареостович: „Нашата најголема трагедија е што во конфликтот меѓу Глобалистите и Реалистите, се кладевме на погрешната страна“. Глобалистите бараа проширување на НАТО, другиве беа за украинска неутралност за да се избегне војна. „Пролеавме крв за да завршиме со страната која губи“ вика тој и додава „Кога ќе вида

Кралот Чарлс бара 5.000 милијарди долари годишно за борба против климатските промени Кралот Чарлс бара 5.000 милијарди долари годишно за борба против климатските промени

Во говор на КОП28 самитот, британскиот крал порача дека светот и понатаму е „застрашувачки далеку“ од постигнување на климатските цели, а тоа може да се реши со по 5.000 милијарди долари од глобалните даночни обврзници и компании, годишно.

a1on.mk

Русија ја затвори постапката против борците на Вагнер кои учествуваа во бунтот Русија ја затвори постапката против борците на Вагнер кои учествуваа во бунтот

Сите три главни руски новински агенции, повикувајќи се на безбедносната служба ФСБ, велат дека кривичното дело против бунтовниците на Вагнер е затворено. Новинската агенција Ројтерс, повикувајќи се на руското издание РИА, наведува дека случајот е отфрлен бидејќи „учесниците престанале со акции директно насочени кон извршување на кривичното дело“. В

ВИДЕО: Голем пожар во облакодер во Емирати, жар летал низ целиот град ВИДЕО: Голем пожар во облакодер во Емирати, жар летал низ целиот град

Пожар зафати утринава станбена кула во Ајман, во Обединетите Арапски Емирати, јавија локалните медиуми. Како што наведуваат и тие, нема извештаи за повредени. Според тамошните надлежни служби, пожарот веќе е ставен под контрола. Од објавените снимки се гледа дека пламенот од едната страна на кулата ги зафатил сите катови. Во... Текстот ВИДЕО: Голем

Младинците на ШК Алкалоид најбројни – освоени десет медали Младинците на ШК Алкалоид најбројни – освоени десет медали

Во периодот од 17 до 23 јуни во Струга се играа младинските државни првенства во шах, на кои младите шахисти од ШК Алкалоид беа најбројни учесници, односно имаше 45 претставници од вкупно 154 пријавени јуниори. Иако на некои од нив ова им беше прв настап на државно првенство, младинците на... Текстот Младинците на ШК Алкалоид најбројни – освоени де

Законот за матична евиденција не треба да биде донесен во предложената форма реши Извршниот одбор на СДСМ Законот за матична евиденција не треба да биде донесен во предложената форма реши Извршниот одбор на СДСМ

Законот за матична евиденција не треба да биде донесен во оваа форма, a консултативниот процесот за Законот за родова еднаквост да прдолжи, ова се заклучоците од седницата на Извршниот одбор на СДСМ. – Извршниот одбор на СДСМ отвори дискусија и за аспектите кои што се отворени во јавноста во врска... Текстот Законот за матична евиденција не т

Одложен генералниот штрајк на вработените во УЈП Одложен генералниот штрајк на вработените во УЈП

Синдикатот на вработените во Управата за јавни приходи соопшти дека го одложува генералниот штрајк закажан за денеска. Одлуката да се одложи штрајкот како што велат од Синдикатот на вработените во УЈП, е поради одложувањето на процесот на помирување. Назначениот помирувач Лазар Јовевски вчера побарал иземање затоа што бил во странство... Текстот Од

Путин можеби подготвува замка за Вагнер предупредува Институтот за војна Путин можеби подготвува замка за Вагнер предупредува Институтот за војна

Владимир Путин можеби им поставува замка на борците на Вагнер со тоа што ја претставува Белорусија како безбедно засолниште, соопшти американскиот Институт за проучување на војната. Рускиот претседател им рече на членовите на платеничката група дека имаат три опции по прекинатиот бунт: да продолжат да и служат на Русија, да... Текстот Путин можеби

Над 60 пушки, повеќе од 60 пиштоли и 2000 парчиња муниција најдени кај крушевчанец Над 60 пушки, повеќе од 60 пиштоли и 2000 парчиња муниција најдени кај крушевчанец

Над 60 пушки, повеќе од 60 пиштили и над 2000 парчиња ловечка и боева муниција се пронајдени при претрес на домот на 71-годишен крушевчанец информира Министерството за внатрешни работи. – Криминалистичката полиција на СВР Битола во содејство со полициски службеници од ОВР Крушево вчера (26.06.2023), по претходно добиена судска наредба... Текс

(ВИДЕО) „Ова се документите“: Трамп на шокантна снимка открива тајни за Иран и ја исмева Хилари Клинтон (ВИДЕО) „Ова се документите“: Трамп на шокантна снимка открива тајни за Иран и ја исмева Хилари Клинтон

Американскиот CNN објави снимка од 2021 година на која поранешниот американски претседател Доналд Трамп зборува во Њу Џерси дека има документи кои не се декласифицирани. Според извештаите, снимката вклучува и момент кога Трамп укажува дека држи таен документ на Пентагон со планови за напад на Иран. „Ова се документите“, вели... Текстот (ВИДЕО) „Ова

(ВИДЕО)  “Германскиот режим? Кој германски режим?” – лапсус на шефот на НАТО (ВИДЕО) “Германскиот режим? Кој германски режим?” – лапсус на шефот на НАТО

Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, коментирајќи го обидот за бунт на Вагнер во Русија, направи лапсус на сметка на Германија. „Мислам дека она што деновиве го гледаме во Русија ја покажува кревкоста на германскиот режим. Се разбира, тоа покажува и колку е тешко и опасно претседателот Путин да се... Текстот (ВИДЕО) “Германскиот р

Волстрит падна на почетокот на новата седмица Волстрит падна на почетокот на новата седмица

На Волстрит цените на акциите благо паднаа во понеделникот, продолжувајќи ја негативната серија од минатата недела, бидејќи економскиот раст забавува, а централните банки продолжуваат да ги зголемуваат каматните стапки поради високата инфлација. Dow Jones загуби 0,04 отсто, на 33.714 поени, додека S&P 500 се лизна за 0,45 отсто, на 4.328... Те

Прес 24

Нови цени на горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, од полноќ се намалуваат за еден, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство за 0,50 денари по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

„Секое дете е и наша грижа!“ - Една година стратешко партнерство на „Алкалоид“ и СОС Детско село

Во годината кога брендот „Бекутан“ го слави својот 45-годишен јубилеј започна стратешката соработка со СОС Детско село – организација која во моментов води грижа за близу 500 деца и младинци во земјава кои се без родителска грижа или се во ризик да ги изгубат своите родители. Во декември 2022 година една од куќите на СОС Детско село, на локалитетот

Гугл ги брише старите сметки од денеска

Почнувајќи од денес, Гугл ќе ги избрише сите стари и неактивни Гугл сметки, односно оние што не биле користени најмалку две години. Така, г-маил и други содржини како што се фотографии, записи во календарот, контакти и документи од дискот ќе бидат избришани, во согласност со новата политика на компанијата. Чистењето на целиот систем има за цел да г

Од утре стартува дневната евтина тарифа на струјата

Од утре стартува евтината дневна тарифа на струјата во периодот од 13 до 15 часот. Со воведување на дневната евтина тарифа домаќинствата ќе имаат на располагање вкупно 11 часа евтина електрична енергија во текот на едно деноноќие од понеделник до сабота и 24 часа во ден недела.

Тутунарите бараат зголемување на откупните цени на тутунот, откупувачите не даваат

Незадоволни сме и револтирани зашто откупувачите не сакаат да го слушнат нашето барање и немаат слух за покачување на откупните цени на тутунот, рекоа на денешната прес-конференција во Прилеп од Сојузот на земјоделските здруженија на Македонија. Тие денеска имаа состанок со откупувачите во Министерството за земјоделство во Скопје.

Радио Слободнна Европа

Интерпол распиша потерница по Милан Радоичиќ Интерпол распиша потерница по Милан Радоичиќ

Меѓународната полициска организација (Интерпол) распишала потерница по Милан Радоичиќ поради настаните во Бањска, потврди косовскиот министер Ненад Рашиќ за Радио Слободна Европа (РСЕ). Тој додаде дека потерницата е издадена врз основа на барањето на Министерството за внатрешни работи на Косово, преку УНМИК (Привремената административна мисија на

Вонредни претседателски избори во Азербејџан на 7 февруари Вонредни претседателски избори во Азербејџан на 7 февруари

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев потпиша указ за распишување на предвремени претседателски избори во земјата на 7 февруари. Указот на Алиев, издаден на 7 декември и наредува на Централната изборна комисија да започне со подготовка на гласачкото ливче во согласност со процедурата наведена во Изборниот закон на Азербејџан.  Алиев е претседа

Почнува амандманската расправа за Буџетот, поднесени 272 амандмани Почнува амандманската расправа за Буџетот, поднесени 272 амандмани

Од денеска (7 декември) почнува разгледувањето на амандмани за Буџетот за 2024-та година во матичното тело во Собранието. Претседателот на собраниската Комисија за финансирање и буџет, Бојан Стојаноски на прес-конференција информира дека од се поднесени вкупно 272 амандмани, од кои 250 се од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата. „Пратеничката

Со новиот закон, помилување може да има само ако има правосилна пресуда Со новиот закон, помилување може да има само ако има правосилна пресуда

Со новиот Закон за помилување кој е предложен од Министерството за правда, а беше разгледан и утврден на владина седница(6 декември), претседателот на државата може да даде помилување само за казна, а не и за кривично гонење на определени лица. Како што информираат од Министерството, при изготвувањето на законот биле разгледани повеќе компаративн

Украина соопшти дека одбила напад со руски дронови, ОН предупредува на хуманитарна криза Украина соопшти дека одбила напад со руски дронови, ОН предупредува на хуманитарна криза

Украинската војска соопшти дека нејзините единици за противвоздушна одбрана собориле 15 од 18-те беспилотни летала од иранско производство, лансирани од Русија на украинска територија рано на 7 декември. Војската во пораката на Телеграм соопшти дека нападот, во кој биле вклучени беспилотни летала Шахед-136/131, бил лансиран од Кејп Чауда во регионо

По 16 години поранешниот претседател на Перу излегува од затвор По 16 години поранешниот претседател на Перу излегува од затвор

Поранешниот перуански претседател Алберто Фуџимори (1990-2000), беше ослободен од затвор, каде одлежа 25-годишна затворска казна за злосторства против човештвото. Телевизиските снимки покажуваат дека 85-годишниот поранешен претседател го напушта затворот Барбадило, во близина на главниот град Лима, во средата навечер по локално време. Во вторни

Едно дете загинало, петмина се повредени во пукање во училиште во Русија Едно дете загинало, петмина се повредени во пукање во училиште во Русија

Четиринаесетгодишно девојче од Русија застрелало еден соученик и ранило уште пет деца во пред да се самоубие, во училиште во рускиот град Брјанск, соопштија властите. Според првичните информации, ученичката влегла во училишната зграда и пукала кон соучениците неколку пати со пиштол, кој бил во легална сопственост на нејзиниот татко. Тинејџеркат

Претседателските избори во Русија ќе се одржат на 17 март Претседателските избори во Русија ќе се одржат на 17 март

Горниот дом на рускиот парламент, Советот на Федерацијата, го одреди 17 март како датум за претседателски избори во земјата. Советот ја донесе одлуката на седницата на 7 декември. Владимир Путин, кој е на власт како премиер или претседател од 1999 година, допрва треба да ја објави својата намера да се кандидира за уште еден шестгодишен мандат

Американскиот сенат ја блокираше помошта за Украина и Израел Американскиот сенат ја блокираше помошта за Украина и Израел

Американскиот Сенатот на 6 декември го блокираше барањето на Белата куќа за итна помош од 106 милијарди долари, пред се за Украина и Израел, бидејќи републиканците се спротивставија на недостигот на имиграциските реформи во законот. Гласањето за тоа дали да се дозволи предлог-законот да напредува означи значаен пораз за претседателот Џо Бајден, к

Убиени „двајца предавници“ на Украина Убиени „двајца предавници“ на Украина

Двајца Украинци кои соработувале со руските власти се убиени, едниот во пукање во село југозападно од Москва, а другиот во бомбашки напад со автомобил во рускиот окупиран дел на украинската област Луганск. Украински извори за спроведување на законот за РСЕ изјавија дека Службата за безбедност на Украина (СБУ) го „ликвидираше“ поранешниот украинск

Глас на Америка

Фросина Ременски: Групата на Палевски, неофицијално, имала списоци за изнуди и ликвидации Фросина Ременски: Групата на Палевски, неофицијално, имала списоци за изнуди и ликвидации

Таа група, според моите неофицијални информации, имала поголеми планови. Постоеле списоци за ликвидации, за изнуди. Списоци за заплашување, за киднапирања, вели професорката на Факултетот за безбедност, Фросина Ташевска Ременски, во разговор за Гласот на Америка

Потпишано барањето за екстрадиција на Палевски од Турција Потпишано барањето за екстрадиција на Палевски од Турција

Палевски ќе биде во притвор во Турција додека не биде испорачан на домашните власти. Барањето за екстрадиција е изготвено и потпишано, се чека на превод и ќе биде испратено до турските власти. На четворицата осомничени Кривичниот суд вчера им одреди триесетдневен притвор.

Грковска за Анѓушев – очекувам институциите да преземат неопходни мерки Грковска за Анѓушев – очекувам институциите да преземат неопходни мерки

Делумен молк од институциите, и целосен молк од политичките партии по ставањето на Кочо Анѓушев на таканаречената американска црна листа. Најјасната реакција стигна од вицепремиерката за добро владеење, Славица Грковска, која во одговор на новинарско прашање рече дека „очекува институциите да ги преземат неопходните мерки“.  „И претходно сум изја

Спасовски: „Го фативме монструмот“- Палевски уапсен во Баликесир, Турција Спасовски: „Го фативме монструмот“- Палевски уапсен во Баликесир, Турција

Постапката за екстрадиција почнува веднаш преку министерството за правда. Спасовски очекува да биде во најкус можен временски рок донесен во државата. Против петмината осомничени МВР поднесе кривични пријави за грабнување убиство, соизвршителство и помагање.

Облечени во комбинезони и со лисици на рацете:Четворицата осомничени спроведени на распит Облечени во комбинезони и со лисици на рацете:Четворицата осомничени спроведени на распит

Вечерва во Кривичниот суд на распит повторно беа донесени осомничените за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Меѓу нив е и Александар Ѓорчевски, таткото на Вања. Во судот пристигнаа под силно полициско обезбедување со лисици на рацете, избричени глави и целосни затворски одела. Обвинителството денеска ја заврши предистрагата и издад

Палевски во саботата побегнал кон Турција, Обвинителството бара притвор за скопјанец кој го превезувал Палевски во саботата побегнал кон Турција, Обвинителството бара притвор за скопјанец кој го превезувал

Палевски бега од Скопје и државата во четвртокот на 30 ноември.Во петокот навечер, 1 декември, МВР ги приведува неговите сопартијци Велибор Манев, Боре Видоевски и Влатко Кешишов. Ова го вклучило алармот кај Палевски кој со помош на 46 гдишниот скопјанец во саботата преку Бугарија бега за Турција

Државата да се приклучи на меѓународниот систем за рано предупредување на исчезнати лица, предлага Буџакоски Државата да се приклучи на меѓународниот систем за рано предупредување на исчезнати лица, предлага Буџакоски

Обид за киднапирање близу Штип. Младо момче повикало ученичка од основното училиште Страшо Пинџур во Карбинци да влезе во неговото возило. Таа исплашено истрчала во училиштето и го пријавила кај директорката.

Таткото на Вања повторно на распит, негира било каква инволвираност Таткото на Вања повторно на распит, негира било каква инволвираност

МВР засега без официјални информации дали е лоциран осомничениот за убиството на Вања, Љупчо Палевски. Обвинителството ќе отвори истрага а притворот на осомничените ќе биде продолжен. Резултатите од обдукцијата се готови. Детали нема да се соопштуваат

Сите најавуваат победа на пролетните двојни избори Сите најавуваат победа на пролетните двојни избори

Социјалдемократите иницираат создавање „европски фронт“ – ден по лидерската средба владејачката партија најавува проект за обдединување во пресрет на пролетните двојни избори – парламентарни и претседателски. Идејата е во фронтот да се вклучат политички партии, граѓански сектор, активисти... „Европски фронт за посилен економски напредок, поголеми

Мирјана Јовановска Стојановска, психотерапевт: Убиството на Вања е емотивна траума за учениците Мирјана Јовановска Стојановска, психотерапевт: Убиството на Вања е емотивна траума за учениците

Да им помогнеме да ги процесираат сите овие емоции, сето тоа што го носат во себе, мислите што ги имаат за да ги донесеме до едно ниво каде што ќе бидат способни да продолжат понатаму, вели Мирјана Јовановска Стојановска, претседателка на Комората на психолози на Македонија

Фактор

Бугарија ја натера Македонија да се откаже од рускиот гас Бугарија ја натера Македонија да се откаже од рускиот гас

Македонија и официјално се откажа од рускиот гас во последниот јавен повик за набавка на овој енергенс за двете топлани во Скопје преку кои се обезбедува загревање за домаќинствата и фирмите.Во последниот месечен оглас за декември за прибирање на понуди за набавка на природен гас од страна на ЕСМ е преформулирана содржината на понудата, во која пок

НАБЛИЖУВААТ СТУДЕНИ ДЕНОВИ: Колку бездомници преноќуваат во Пунктот во Момин Поток? НАБЛИЖУВААТ СТУДЕНИ ДЕНОВИ: Колку бездомници преноќуваат во Пунктот во Момин Поток?

Вообичаено кон крајот на декември, поголем број на бездомници преспиваат во Пунктот во Момин Поток. Тој е единствено место од овој тип во градот Скопје кое на неделна основа услужува вкупно 170 бездомници кои ги добиваат сите сервисни услуги кои се нудат во овој пункт. Според временската прогноза, се најавува нов влажен бран, но и врнежи од снег на

Го дави ли некој ГТЦ во калта? Во две години од резервите испарија 1,2 милиони евра! Го дави ли некој ГТЦ во калта? Во две години од резервите испарија 1,2 милиони евра!

Народски да се изразиме ГТЦ по последната одлука на акционерот е без резервна гума, без појас за спасување. Во период од две години статутарните резерви на некогашната скопска гордост се намалија од 1,44 милиони евра на 260.000 евра. Ако годинава не ја затворат со добивка во работењето црно им се пишува. Загубата на ГТЦ во изминативе три години (ку

СРПСКИ ИНФОРМЕР: Српската полиција на нозе, се контролираат граничните премини, се трага за убиецот на Вања! СРПСКИ ИНФОРМЕР: Српската полиција на нозе, се контролираат граничните премини, се трага за убиецот на Вања!

Веста за бруталното убиство на Вања не ја потресе само Македонија, туку и целиот Балкан.Медиумите ширум балканските земји, не престануваат да известуваат за случајот, а во текот на вчерашниот ден, српски Информер.рс. објави дека, според неофицијални информации, се зајакнува надзорот на граничните премини со Србија, со цел пронаоѓање на убиецот

СО ПЕТИЦИЈА ЌЕ СЕ БАРА ВОВЕДУВАЊЕ НА СМРТНА КАЗНА: Граѓаните веќе се потпишуваат СО ПЕТИЦИЈА ЌЕ СЕ БАРА ВОВЕДУВАЊЕ НА СМРТНА КАЗНА: Граѓаните веќе се потпишуваат

На социјалните мрежи се споделува петиција насловена „Смртна казна на убијците на Вања, а не стивнуваат повиците од сите страни за одговорност и максимални казни. Граѓаните не престануваат да бараат правда и велат дека доживотен затвор за сторителите е премала казна и затоа бараат убијците на Вања да добијат смртна казна.

„И НИЕ ВО СРБИЈА СМЕ ПОТРЕСЕНИ ОД УБИСТВОТО НА МАЛАТА ВАЊА“: Во неколку градови се организира палење свеќи „И НИЕ ВО СРБИЈА СМЕ ПОТРЕСЕНИ ОД УБИСТВОТО НА МАЛАТА ВАЊА“: Во неколку градови се организира палење свеќи

На социјалните мрежи веќе е креирана група со наслов „Правда за Вања“, каде се споделуваат информации за случајот во кој беше убиена четиринаесет годишната девојка. Токму во оваа група, членуваат луѓе од целиот Балкан кои се длабоко потресени од грозоморното убиство.Еден член од Србија пишува дека и Србите многу биле потресени од случајот.„Ние

„ПРОТЕСТ ЗА ВАЊА“: На социјалните мрежи се споделуваат повици за протест во сабота во Градски парк „ПРОТЕСТ ЗА ВАЊА“: На социјалните мрежи се споделуваат повици за протест во сабота во Градски парк

Свирепото и монструозно убиство на четиринаесет годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, го крена народот на нозе, кој не може да прифати дека Вања е убиена за пари.Како последица на тоа, на социјалните мрежи веќе се споделуваат информации за протест кој треба да се одржи во сабота во 10 часот наутро во Градскиот парк.

КАКО ДА РЕАГИРА ВАШЕТО ДЕТЕ АКО МУ СЕ ЗАКАНУВА КИДНАПИРАЊЕ? Целиот Балкан на нозе, се споделуваат видео совети за децата и родителите КАКО ДА РЕАГИРА ВАШЕТО ДЕТЕ АКО МУ СЕ ЗАКАНУВА КИДНАПИРАЊЕ? Целиот Балкан на нозе, се споделуваат видео совети за децата и родителите

По многубројните случаи на исчезнати деца на Балканот, а и многубројни тврдења за наводни кражби на деца, на социјалните мрежи се споделуваат совети насочени кон родителите и децата, за тоа, како да се заштитат доколку се посомневаат дека некој сака да ги киднапира.„Како вашето дете безбедно да стаса на училиште и безбедно да се врати дома?  Н

ВАЊА ЗА ПРОЕКТ НА УЧИЛИШТЕ, МУ НАПИШАЛА ПИСМО ЗА БЛАГОДАРНОСТ НА ТАТКО И: Наставничката пред неколку дена напишала статус за девојчето ВАЊА ЗА ПРОЕКТ НА УЧИЛИШТЕ, МУ НАПИШАЛА ПИСМО ЗА БЛАГОДАРНОСТ НА ТАТКО И: Наставничката пред неколку дена напишала статус за девојчето

На социјалните мрежи се споделува статус кој наводно, пред неколку дена го споделила наставничката на убиената Вања Ѓорчевска,  а во кое таа тврди дека за Денот на благодарноста, учениците имале задача да пишуваат за личноста на која најмногу и' се благодарни. Вања напишала писмо за својот татко....„Читам, се шири низ етеров "Писмо на една мај

СЕ ОГЛАСИЈА И ПСИХОЛОЗИТЕ: Двете најважни фигури за детето се неговите родители/старатели, но, за жал не секаде, не секогаш е тоа така СЕ ОГЛАСИЈА И ПСИХОЛОЗИТЕ: Двете најважни фигури за детето се неговите родители/старатели, но, за жал не секаде, не секогаш е тоа така

Случајот во кој на грозоморен начин беше убиена 14 годишната Вања Ѓорчевска никого не остави рамнодушен.Лавина реакции постојано пристигнуваат од сите страни.Овој пат се огласи и психологот, Ирена Николовска Ристановска, која го кажа својот став за улогата на родителите кај децата.„ Двете најважни фигури за детето се неговите родители/старател

Сител

Малтешкото МНР му ја прекина на Анѓушев функцијата почесен конзул на Малта Малтешкото МНР му ја прекина на Анѓушев функцијата почесен конзул на Малта

Малтешкото Министерство за надворешни работи му ја прекина функцијата почесен конзул на Малта на поранешниот вицепремиер, Кочо Анѓушев, поради неговото поместување на „црната листа“ на САД,  објави „Тајмс оф Малта“. Анѓушев, беше назначен за почесен конзул на Малта во Скопје во октомври 2021 година, од страна на Владата на Малта.  Американскиот Ст

Градски паркинг-Скопје утре нема да наплаќа за паркирање во зоните А, Б, Ц и Д Градски паркинг-Скопје утре нема да наплаќа за паркирање во зоните А, Б, Ц и Д

ЈП Градски паркинг-Скопје соопшти дека утре, на празникот Свети Климент Охридски, нема да се наплаќа зонско паркирање на јавните површини со кои стопанисува ова јавно претпријатие односно на  зоните А, Б, Ц и Д.  Како што информира, редовна наплата ќе се врши на паркиралиштата:  Зона А0- Водно, катни гаражи „Беко“ и „26 Јули“ и јавните паркиралишт

Османи: Ако Западниот Балкан остане рана на телото на Европа или ќе крвари или ќе привлекува малигни влијанија Османи: Ако Западниот Балкан остане рана на телото на Европа или ќе крвари или ќе привлекува малигни влијанија

Процесот на проширување на ЕУ е некаде меѓу заснован на заслуги и геополитички пристап, што значи дека железната врата на Унијата се отвора накусо во одреден политички моментум и влегуваат оние кои во тој момент се до некаде поподготвени за прием од останатите, истакна денеска во Брисел министерот за надворешни работи Бујар Османи во обраќањето на

Облачно со северен ветер за продолжениот викенд Облачно со северен ветер за продолжениот викенд

Времето утре ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, поизразен претпладне долж Повардарието. Минималната температура ќе биде во интервал од минус шест до четири степени, а максималната од еден до 9 степени.  Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен северен ветер. Минималнат

Во тек е постапката за екстрадиција на Палевски од Турција, ОЈО Скопје решава и за притвор на неговиот адвокат Во тек е постапката за екстрадиција на Палевски од Турција, ОЈО Скопје решава и за притвор на неговиот адвокат

Министерството за правда ја стартуваше постапката за екстрадиција на Љупчо Павелски прво осомничениот за убиствата на Вања и Панче, кој се наоѓа во притвор во Турција.     Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for Во тек е постапката за екстрадиција на Палевски од Турција, ОЈО Скопје решава и за притвор на неговиот адвокатКатегориј

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за бројни пропусти во истрагата на МВР ВМРО-ДПМНЕ обвинува за бројни пропусти во истрагата на МВР

ВМРО-ДПМНЕ и денеска обвинува за бројни пропусти во истрага на МВР Бараат одговори зошто цели пет дена не се барало возилото на исчезнатиот Панче со кое беше киднапирана Вања Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for ВМРО-ДПМНЕ обвинува за бројни пропусти во истрагата на МВРКатегорија: Македонија

Денеска завршува скрининг процесот, Маричиќ апелира да се донесат уставните измени Денеска завршува скрининг процесот, Маричиќ апелира да се донесат уставните измени

Денеска во Брисел се одржува последниот состанок за поглавјето 31 со што Македонија и официјално го завршува скрининг процесот од страна на Евроската унија Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for Денеска завршува скрининг процесот, Маричиќ апелира да се донесат уставните измениКатегорија: Македонија

Струмица ги обновува дрворедите на градските булевари Струмица ги обновува дрворедите на градските булевари

По предлог на младите Струмица ги обновува дрворедите на градските булевари.Иницијативата започнала за време на реализацијата на велосипедската патека кога биле исечени повеќе дрва кои според општинските власти  биле неплански насадени, некомпатибилни за дрвореди и правеле штета на инфраструктурата. На ова реагирале неколку млади лица по што било д

БИДИ ДЕЛ ОД ДЕТСКАТА РАДОСТ во ВЕРО - За децата поддржани од СОС Детско село БИДИ ДЕЛ ОД ДЕТСКАТА РАДОСТ во ВЕРО - За децата поддржани од СОС Детско село

За божиќните празници се вели дека е период на собирање на семејството, споделување на позитивни желби и сплотување на убава семејна енергија. Истовремено овој период е и период на дарување, помош и поддршка токму на оние на кои им е потребно да им се исполнат  празниците со топлина и хармонија.    Ако сакате оваа година да направите промена и да

Центар

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари

За уште повесели и повозбудливи празници Комерцијална банка организира наградна игра со главна награда во вредност од 1.000.000 денари! Корисниците на Mastercard дебитните и кредитните картички на Комерцијална банка со секоја трансакција од 6 декември 2023 до 10 јануари 2024 година учествуваат во наградната игра и стануваат потенцијален добитник на

НЛБ го подобри својот ЕСГ рејтинг

Дали некогаш сте се запрашале каква трага би оставиле зад себе ако вашиот свет денес престане да се врти? Во НЛБ Групацијата, каде наш фокус е создавање на подобар свет, ова прашање си го поставуваме секојдневно. Како една од клучните банкарски и финансиски институции во Југоисточна Европа, ние сме свесни...

Еуромакс Ресоурцес со писмо до МЖСПП: Во рудникот „Иловица – Штука“ нема да се користи цијанид, планираме „суво јаловиштe“ и нов водоводен систем за локалното население

Со писмо адресирано до министерот за животна средина и просторно планирање, г-ѓата Каја Шукова, Еуромакс Ресоурцес ги расчистува сите дилеми и заблуди кои во изминатиов период се создадоа во однос на работата на идниот рудник за бакар „Иловица- Штука“ и уште еднаш бара од надлежните органи да го разгледаат и...

Во четвртокот беше претставена новата визија за Државна лотарија, нова, свежа, динамична, позабавна, поблиску до народот, иновативна, со поголема и поразновидна понуда на игри на среќа и видови добивки, поактивен член на заедницата, поголема поддршка на општеството

Во четвртокот во СЦ „Јане Сандански“ беше промовирана новата визија за Државна лотарија − нова, свежа, динамична, позабавна, поблиску до народот, иновативна, со поголема и поразновидна понуда на игри на среќа и видови добивки, поактивен член на заедницата, поголема поддршка на општеството, цврста во ставот за промоција и заштита на...

Мета ја укинува можноста за допишување со пријателите од Фејсбук на Инстаграм

Мета во наредните денови ќе ја укине функцијата која досега им овозможуваше на корисниците да се допишуваат со своите пријатели од социјалната мрежа Фејсбук на Инстаграм. Компанијата ја воведе оваа можност во 2020 година, а сега ќе ја „исклучи“ интеграцијата меѓу платформите без причина. Оваа одлука би можела да биде...

РКЕ со одлука: Поевтинуваат горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, од полноќ се намалуваат за еден, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство за за 0,50 денари по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 78,50 денари, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се...

Бесими: Буџетот за 2024 година носи поддршка на силен инвестициски циклус, фискална консолидација и поддршка на стандардот

4 декември 2023,Скопје – Предлог-буџетот за 2024 година обезбедува услови за одржлив економски раст, продолжување на фискалната консолидација и зацврстување на фискалната одржливост, поддршка на стандардот на граѓаните и ранливи категории граѓани и стопанство, како и интензивирање на конвергенцијата на земјата кон ЕУ. Ова го истакна министерот за ф

Цените на нафтата во светот продолжуваат да паѓаат

На светските берзи минатата недела цената на нафтата падна за речиси два отсто бидејќи трговците се скептични за намалувањето на производството од страна на членките на ОПЕК и затоа што е можен натамошен пад на побарувачката поради слабоста на економијата. На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за...

Нова цена на горивата

Регулаторната Комисија за Енергетика во текот на утрешниот ден стандардно ќе ја утврди новата цена на горивата која ќе важи во следните 7 дена. Во моментов нафтата од типот брент се продава 79 долари за барел, што е намалување во однос на претходниот ден. Во Македонија актуелните цени се следни:...

Волстрит ја има најголемата месечна добивка за повеќе од една година

На Волстрит, S&P 500 и Dow Jones индексот пораснаа во четвртокот, завршувајќи го ноември со најголем месечен раст за повеќе од една година. Dow Jones вчера зајакна 1,47 отсто, на 35.950 поени, додека S&P 500 порасна за 0,38 отсто, на 4.567 поени. Индексот Nasdaq ослабе, пак, за 0,23 отсто, на...

САКАМ ДА КАЖАМ

ИСТОРИЧАРИ ОД РУСИЈА, БУГАРИЈА И МАКЕДОНИЈА УЧЕСТВУВААТ НА ПРВАТА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА „МАКЕДОНИЈА – КРСТОПАТ НА ЕПОХИ, ЦИВИЛИЗАЦИИ И КУЛТУРИ“ ВО ШТИП ИСТОРИЧАРИ ОД РУСИЈА, БУГАРИЈА И МАКЕДОНИЈА УЧЕСТВУВААТ НА ПРВАТА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА „МАКЕДОНИЈА – КРСТОПАТ НА ЕПОХИ, ЦИВИЛИЗАЦИИ И КУЛТУРИ“ ВО ШТИП

Институтот за историја и археологија при Факултетот за образовни науки во Штип, по повод десетгодишнината од постоењето ја организира Првата […] The post ИСТОРИЧАРИ ОД РУСИЈА, БУГАРИЈА И МАКЕДОНИЈА УЧЕСТВУВААТ НА ПРВАТА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА „МАКЕДОНИЈА – КРСТОПАТ НА ЕПОХИ, ЦИВИЛИЗАЦИИ И КУЛТУРИ“ ВО ШТИП appeared first on Сакам Да Кажам.

ЧЕКАЈЌИ ДРЖАВАТА ДА ИМ ВРАТИ ДДВ ЗА ДА ИМ СЕ ИСПЛАТИ ПЛАТА, ВРАБОТЕНИТЕ НА „ЕУРОНИКЕЛ ИНДУСТРИ“ ГО БЛОКИРАA ПАТОТ КАВАДАРЦИ-ДРЕНОВО ЧЕКАЈЌИ ДРЖАВАТА ДА ИМ ВРАТИ ДДВ ЗА ДА ИМ СЕ ИСПЛАТИ ПЛАТА, ВРАБОТЕНИТЕ НА „ЕУРОНИКЕЛ ИНДУСТРИ“ ГО БЛОКИРАA ПАТОТ КАВАДАРЦИ-ДРЕНОВО

Три часа беше блокиран патот до Кавадарци до Дреново од вработените на „Еуроникел индустри“, поранешен Фени. Во периодот од 12 […] The post ЧЕКАЈЌИ ДРЖАВАТА ДА ИМ ВРАТИ ДДВ ЗА ДА ИМ СЕ ИСПЛАТИ ПЛАТА, ВРАБОТЕНИТЕ НА „ЕУРОНИКЕЛ ИНДУСТРИ“ ГО БЛОКИРАA ПАТОТ КАВАДАРЦИ-ДРЕНОВО appeared first on Сакам Да Кажам.

РУСКОВСКА РАЗРЕШЕНА ОД ОБВИНИТЕЛКА, ПОРАДИ НЕЗАКОНСКИ ПРЕТРЕС КАЈ ДИРЕКТОРОТ НА ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА АРАФАТ МУАРЕМИ РУСКОВСКА РАЗРЕШЕНА ОД ОБВИНИТЕЛКА, ПОРАДИ НЕЗАКОНСКИ ПРЕТРЕС КАЈ ДИРЕКТОРОТ НА ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА АРАФАТ МУАРЕМИ

Поранешната шефица на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска, која е суспендирана уште од лани, разрешена е од […] The post РУСКОВСКА РАЗРЕШЕНА ОД ОБВИНИТЕЛКА, ПОРАДИ НЕЗАКОНСКИ ПРЕТРЕС КАЈ ДИРЕКТОРОТ НА ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА АРАФАТ МУАРЕМИ appeared first on Сакам Да Кажам.

И ПО 24 ЧАСА СÈ УШТЕ НЕ Е ЦЕЛОСНО ИЗГАСНАТ ПОЖАРОТ ВО МАГАЦИНОТ ВО ФАЛИШЕ, ПОЛЕСНО ПОВРЕДЕНИ ЧЕТВОРИЦА ПОЖАРНИКАРИ И ПО 24 ЧАСА СÈ УШТЕ НЕ Е ЦЕЛОСНО ИЗГАСНАТ ПОЖАРОТ ВО МАГАЦИНОТ ВО ФАЛИШЕ, ПОЛЕСНО ПОВРЕДЕНИ ЧЕТВОРИЦА ПОЖАРНИКАРИ

Поминаа 24 часа откако изби пожарот во продавница и магацин во близина на селото Фалише, а од запалениот објект и […] The post И ПО 24 ЧАСА СÈ УШТЕ НЕ Е ЦЕЛОСНО ИЗГАСНАТ ПОЖАРОТ ВО МАГАЦИНОТ ВО ФАЛИШЕ, ПОЛЕСНО ПОВРЕДЕНИ ЧЕТВОРИЦА ПОЖАРНИКАРИ appeared first on Сакам Да Кажам.

СТРУЈАТА НЕМА ДА ПОСКАПИ ОД 1 ЈАНУАРИ, РЕЧЕ БЕКТЕШИ СТРУЈАТА НЕМА ДА ПОСКАПИ ОД 1 ЈАНУАРИ, РЕЧЕ БЕКТЕШИ

Министерот за економија Крешник Бектеши тврди дека од 1 јануари цената на струјата нема да поскапи. Бектеши вели дека нема […] The post СТРУЈАТА НЕМА ДА ПОСКАПИ ОД 1 ЈАНУАРИ, РЕЧЕ БЕКТЕШИ appeared first on Сакам Да Кажам.

ИСТРАЖУВАЧИ ВО „ОПЕНАИ“ ГО ПРЕДУПРЕДИЛЕ БОРДОТ НА ДИРЕКТОРИ ДЕКА БРЗ РАЗВОЈ НА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА МОЖЕ ДА ГО ЗАГРОЗИ ЧОВЕШТВОТО ИСТРАЖУВАЧИ ВО „ОПЕНАИ“ ГО ПРЕДУПРЕДИЛЕ БОРДОТ НА ДИРЕКТОРИ ДЕКА БРЗ РАЗВОЈ НА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА МОЖЕ ДА ГО ЗАГРОЗИ ЧОВЕШТВОТО

Пред четиридневниот егзил на извршниот директор на „ОпенАИ“ Сем Алтман, неколку истражувачи од компанијата испратиле писмо до бордот на директори, […] The post ИСТРАЖУВАЧИ ВО „ОПЕНАИ“ ГО ПРЕДУПРЕДИЛЕ БОРДОТ НА ДИРЕКТОРИ ДЕКА БРЗ РАЗВОЈ НА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА МОЖЕ ДА ГО ЗАГРОЗИ ЧОВЕШТВОТО appeared first on Сакам Да Кажам.

ОДЛОЖЕН ПОЧЕТОКОТ НА ПРИМИРЈЕТО ВО ГАЗА, ИЗРАЕЛ ПРОДОЛЖИ СО ВОЗДУШНИТЕ НАПАДИ ОДЛОЖЕН ПОЧЕТОКОТ НА ПРИМИРЈЕТО ВО ГАЗА, ИЗРАЕЛ ПРОДОЛЖИ СО ВОЗДУШНИТЕ НАПАДИ

Војната беснее во Газа, додека договорените примирје и ослободување заложници се одложени за еден ден, до утре. Израелската војска соопшти […] The post ОДЛОЖЕН ПОЧЕТОКОТ НА ПРИМИРЈЕТО ВО ГАЗА, ИЗРАЕЛ ПРОДОЛЖИ СО ВОЗДУШНИТЕ НАПАДИ appeared first on Сакам Да Кажам.

СЕ РАСПАЃА МАТИЧНАТА СЛУЖБА ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ, ПРОЗОРИТЕ И ВРАТИТЕ СЕ ИСКРШЕНИ, ЅИДОВИТЕ СЕ РОНАТ, А ТАВАНОТ Е СО ДУПКИ СЕ РАСПАЃА МАТИЧНАТА СЛУЖБА ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ, ПРОЗОРИТЕ И ВРАТИТЕ СЕ ИСКРШЕНИ, ЅИДОВИТЕ СЕ РОНАТ, А ТАВАНОТ Е СО ДУПКИ

Матичната служба во скопската општина Ѓорче Петров се распаѓа. Со години Матичното личи како да е запуштен објект, а не […] The post СЕ РАСПАЃА МАТИЧНАТА СЛУЖБА ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ, ПРОЗОРИТЕ И ВРАТИТЕ СЕ ИСКРШЕНИ, ЅИДОВИТЕ СЕ РОНАТ, А ТАВАНОТ Е СО ДУПКИ appeared first on Сакам Да Кажам.

ДЕСНИЧАРОТ ВИЛДЕРС ПОБЕДИ НА ИЗБОРИТЕ ВО ХОЛАНДИЈА, НО ПРАШАЊЕ Е ДАЛИ ЌЕ НАЈДЕ ПАРТНЕРИ ЗА КОАЛИЦИЈА ДЕСНИЧАРОТ ВИЛДЕРС ПОБЕДИ НА ИЗБОРИТЕ ВО ХОЛАНДИЈА, НО ПРАШАЊЕ Е ДАЛИ ЌЕ НАЈДЕ ПАРТНЕРИ ЗА КОАЛИЦИЈА

Десничарскиот популист Герт Вилдерс е победникот на вчерашните парламентарни избори во Холандија, покажуваат последните резултати по речиси сите пребројани гласови. […] The post ДЕСНИЧАРОТ ВИЛДЕРС ПОБЕДИ НА ИЗБОРИТЕ ВО ХОЛАНДИЈА, НО ПРАШАЊЕ Е ДАЛИ ЌЕ НАЈДЕ ПАРТНЕРИ ЗА КОАЛИЦИЈА appeared first on Сакам Да Кажам.

СЕВЕРНА КОРЕЈА РАСКИНА ВАЖЕН ВОЕН ДОГОВОР СО ЈУЖНА КОРЕЈА И ЌЕ РАСПОРЕДИ НОВИ ОРУЖЈА НА ГРАНИЦАТА СЕВЕРНА КОРЕЈА РАСКИНА ВАЖЕН ВОЕН ДОГОВОР СО ЈУЖНА КОРЕЈА И ЌЕ РАСПОРЕДИ НОВИ ОРУЖЈА НА ГРАНИЦАТА

Северна Кореја целосно раскина пет години стар договор со Јужна Кореја, наменет за намалување на воените тензии во регионот. Ова […] The post СЕВЕРНА КОРЕЈА РАСКИНА ВАЖЕН ВОЕН ДОГОВОР СО ЈУЖНА КОРЕЈА И ЌЕ РАСПОРЕДИ НОВИ ОРУЖЈА НА ГРАНИЦАТА appeared first on Сакам Да Кажам.

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ ќе стави крај на исполнувањето на концесиите на СДС и Левица кои очигледно ги имаат кон градежната мафија

Коалицијата меѓу СДСM, Левица и Стевчо Јакимовски, лидерот на партијата ГРОМ, нема ниту логична, ниту идеолошка основа. Оваа коалиција се покажа на дело со зеленото светло кое советниците од овие партии го дадоа за ДУП-от за градска четврт ССЗ 01, блок 10 од четврт ССЗ 01, во скопската општина Карпош, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Според партијата, […]

Намалени и замрзнати цените на хигиенските производи, се очекува одлука и за одреден видови зеленчук и овошје

Од денеска треба да почне примената на владината Одлука со која за 13 отсто се намалуваат и се замрзнуваат цените на тоалетната хартија, хигиенските влошки, влажните марамчиња и пелените за деца и возрасни, а следните денови Владата треба да соопшти кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени. Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека […]

Спасовски ја претвори земјата во полигон за грозоморни мафијашки пресмети, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Во само 12 часа, во Скопје се случија три грозоморни настани, вчера како на филмска лента се случи убиство, тежок грабеж и пронајдено обезглавено човечко тело на патот Скопје-Блаце, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. „Ова се настани кои се случија за само еден ден, кои ги немаше ни во времињата во 199-те во Колумбија. […]

Во Скопје со повеќе настани се одбележува 1-во април – Денот на шегата.

Вообичено, на овој ден дефилираат најмладите маскирани во суперхерои, принцези, ликови од цртани филмови. Најшарениот, најрадосниот и најзабавниот настан по повод 1 Април ќе се одржи денеска од 12 часот во Веро центар, каде што дечињата заедно со омилените ликови од „Светот на Биби“ на специјален начин ќе го одбележат Денот на шегата. На Априлијадата […]

ВМРО-ДПМНЕ: Власта без контрола и реакција по смртните закани за децата на Мицкоски

Заканите по животот на членовите на семејството и на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се акт на вандализам и варварско водење на политиката од страна на власта. Минаа 24 часа а ниту владејачката СДСМ, ниту шефот на државата Стево Пендаровски се оградија од лицето кое на социјалните мрежи ги упатува тие закани, реагираат во саботата […]

Бразилскиот претседател Лула патува во Кина на средината од април

Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва ќе се сретне со кинескиот претседател Кси Џинпинг на 14-ти април во Пекинг, објави неговиот кабинет во петокот, откако средбата беше одложена минатата седмица поради пневмонија на Лула. Лула ќе замине за Кина на 11-ти април и ќе се придржува до првичниот план, кој вклучува потпишување на дваесетина […]

Месечен хороскоп за април 2023-та

ОВЕН Дајте им важност на вашите активности во април, но не претерувајте со работата. Посветувањето на нови проекти воопшто не значи дека треба да заборавите на себеси и на семејството. Многумина од вас во потрагата по повеќе задачи може да завршат исцрпени, што во никој случај не е добро за вашата психа и здравјето. Добро […]

Аквариум на Флорида ќе ослободи кит орка по 50 години заточеништво

Аквариум во американската сојузна држава Флорида постигна договор со активистите за правата на животните за ослободување на Лолита, кит орка кој повеќе од половина век мина во заточеништво. Институцијата „Miami Seaquarium“ постигнал „обврзувачка спогодба“ со непрофитната организација „Friends of Lolita“ дека китот кој сѐ до неодамна учествувал во настапите пред публика ќе се врати во […]

Еквадор: Бројот на загинати во свлечиштата се искачи на 23

Бројот на загинати во лизгање на земјиштето во градот Алауси на Андите се искачи на 23 луѓе, а потрагата по исчезнатите продолжува, соопштија еквадорските власти. Инцидентот се случи во минатата недела вечерта во дел од градот кој се наоѓа во провинцијата Чимборазо. Според официјалните податоци, од лизгање на земјиштето биле погодени околу 850 лица, а […]

ММФ ѝ одобри на Украина заем од 15,6 милијарди долари

Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ – IMF) во петокот вечерта одобри четиригодишен финансиски пакет од 15,6 милијарди долари за Украина, како дел од меѓународниот пакет помош во вкупна вредност од 115 милијарди долари, што е прв заем доделен на оваа земја разорена од војна. Одлуката се очекува да мобилизира големи концесиско финансирање од […]

Курир

Швајцарскиот парламент за пропаѓањето и преземањето на банката „Креди Свис“ ќе ги истражува владата, централната банка и регулаторот Швајцарскиот парламент за пропаѓањето и преземањето на банката „Креди Свис“ ќе ги истражува владата, централната банка и регулаторот

Посебна комисија на швајцарскиот Парламент ќе го испита пропаѓањето на банката „Креди Свис“ и договорот според кој пропаднатата банка ја презеде конкурентот УБС, соопшти канцеларијата на Горниот дом на парламентот. Одлуката е продолжение на поддршката од две парламентарни поткомисии за продлабочување на истрагите за активностите на владата, Центр

Ќе им се смени животот од корен на овие два хороскопски знаци – нема да имаат среќа до крајот на оваа недела! Ќе им се смени животот од корен на овие два хороскопски знаци – нема да имаат среќа до крајот на оваа недела!

Астролозите ги именуваа знаците на Зодијакот, чии претставници нема да напредуваат на љубовниот фронт до крајот на тековната недела, односно до 21 мај. Станува збор за два хороскопски знаци. Родените во овие знаци ќе се соочат со проблеми во личниот живот. Еве кои се на списокот. Вага Ѕвездите ги советуваат Вагите да бидат повнимателни во овој

Во Прилеп се одржува манифестацијата „Денови на Крали Марко“ Во Прилеп се одржува манифестацијата „Денови на Крали Марко“

Во Прилеп денеска и утре се одржува традиционалната манифестација „Денови на Крали Марко“. Опеаниот јунак во народното творештво, не само во нашата земја, туку и на Балканот, остави траен белег во историјата на градот кој го има како препознатливост. Најмногу по тврдината и Марковите кули. Манифестацијата е во организација на локалната самоуправа

Во Собранието дебата за предложените измени на Законот за урбанистичко планирање Во Собранието дебата за предложените измени на Законот за урбанистичко планирање

Во Собранието денеска почна расправата по Предлог на законот за изменување и дополнување на Законот за урбанистичко планирање, по скратена постапка, кој е дел од пакетот закони за изградба на коридорите 8 и 10. Пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ забележаа дека за вакви закони надлежна е Комисијата за транспорт и врски, а не Комисијата за европ

Поднесено обвинение против две лица за узурпација на дворот на поликлиниката „Бит Пазар“ Поднесено обвинение против две лица за узурпација на дворот на поликлиниката „Бит Пазар“

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против две лица за кривично дело „узурпација на недвижности“ согласно член 225 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. -Двајцата соизвршители, на возраст од 45 и 42 години, заеднички со намера за владение зазеле недвижност во сопственост на државата, која со пропис е проглас

Симулациска вежба за евакуација на ученици по сообраќајна незгода и предизвикан пожар Симулациска вежба за евакуација на ученици по сообраќајна незгода и предизвикан пожар

„Евакуација на ученици по случена собраќајна незгода и предизвикан пожар“ беше тема на денешната симулациска вежба на општинската организација на Црвениот крст - Струга во соработка со полицијата, пожарната и Општата болница. Вежбата се одвиваше во дворот на средните училишта на „Ибрахим Темо“ и „Нико Нестор“. Волонтерите од Црвен крст со два тима

Наредба за истрага против разбојник кој ограбил финансиско друштво Наредба за истрага против разбојник кој ограбил финансиско друштво

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 42-годишник осомничен за „Разбојништво“, кој со маска на лицето влегол во финансиско друштво и со нож ѝ се заканувал на вработената дека ќе ја нападне доколку не му даде пари. - Осомничениот, на 15 мај, ставил маска на лицето и влегол во финансиско друшт

Стојаноска: Со измените во Законот за урбанистичко планирање, автопатите од Коридорот 8 и 10Д ќе си ги одобрат само „експертите“ од владата на Ковачевски без јавна дебата Стојаноска: Со измените во Законот за урбанистичко планирање, автопатите од Коридорот 8 и 10Д ќе си ги одобрат само „експертите“ од владата на Ковачевски без јавна дебата

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска на денешната собраниска седница на која се расправа за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за урбанистичко планирање, истакна дека овој е закон со кој урбанистички проект ќе се одобри без претходно да се организира јавна дебата и јавна анкета, па автопатите од Коридорот 8 и 10Д ќе си

Балкоски:Категорично тврдам дека вака предложениот закон  за урбанистичко планирање не треба да се донесе Балкоски:Категорично тврдам дека вака предложениот закон за урбанистичко планирање не треба да се донесе

Љупчо Балкоски, пратеник од ВМРО-НП на денешната собраниска седница за урбанистичко планирање потенцираше дека предлог законот за изменување и дополнување на законот за урбанистичко планирање не треба да се донесе. -Предлог законот за изменување и дополнување на законот за урбанистичко планирање што е денес на дневен ред категорички потврдувам дек

Се породи македонската водилка – го роди својот втор син, па објави фотографија од болница откривајќи го името (ФОТО) Се породи македонската водилка – го роди својот втор син, па објави фотографија од болница откривајќи го името (ФОТО)

„Добредојде Симон! Нашето ново поглавје како семејство со четворица започна на денот на мајките, 14-ти мај. Поубав датум не можеше да одбереш за твоето доаѓање“, напиша водителката Цеце Тодосовска, а сега ја објави и првата фотографија од болница.   View this post on Instagram   A post shared by Cece T.