ALK 15,550.00 0.32%

GRNT 1,200.00

KMB 8,847.67 0.56%

MPT 75,500.00 -0.91%

MZPU 607.00

OKTA 3,450.00 1.47%

REPL 108,000.00

RMDEN16 99.80 -0.89%

RMDEN17 99.80 0.20%

RMDEN19 99.90 0.10%

STB 1,200.00

TETE 2,040.00

страна.мк

9:31 AM 8/1/2021 Времето во Скопје: 3°C

Facebook Новости на Facebook

Скопје Инфо

Месечен хороскоп за август 2021: Риби Месечен хороскоп за август 2021: Риби

Прочитајте што ви носат ѕвездите во август. Работа Ова е месец кога ќе се чувствувате особено продуктивно. Овој месец почнува со неверојатна можност да воспоставите нови рутини. Младата Месечина на 8 август престојува во вашата шеста куќа на работа и здравје, помагајќи ви да донесете квалитетни одлуки. Во првата половина од месецот, Сонцето и Мерк

Месечен хороскоп за август 2021: Водолија Месечен хороскоп за август 2021: Водолија

Прочитајте што ви носат ѕвездите во август. Работа Меркур и Сонцето прават конјункција на самиот почеток на месецот и ви носат можност за нова голема соработка, потпишување на важен договор и голема заработувачка. Можни се потешкотии на самиот почеток, но бидете истрајни бидејќи успехот е ваш и ќе дојде во текот на месецот.  Опозицијата на Венера

Месечен хороскоп за август 2021: Јарец Месечен хороскоп за август 2021: Јарец

Прочитајте што ви носат ѕвездите во август. Работа Ова е месец во кој ќе успеете да ја повратите својата моќ и да им покажете на другите колку умеете. Со младата Месечина на 8 август во вашата осма куќа на трансформации, ќе размислувате за своите финансиски трансакции и ќе направите план за трошењата. Можна е и понуда за нова работа во овој период

Месечен хороскоп за август 2021: Стрелец Месечен хороскоп за август 2021: Стрелец

Прочитајте што ви носат ѕвездите во август. Работа Со младата Месечина на 8 август време е да си дозволите да бидете спонтани и да ги прифатите понудите кои ви се нудат и можностите кои се отвораат за вас. Заборавете на ориентираноста кон деталите и само следете ја интуицијата. Меркур и Сонцето на почетокот на август прават опозиција со Сатурн и к

Месечен хороскоп за август 2021: Шкорпија Месечен хороскоп за август 2021: Шкорпија

Прочитајте што ви носат ѕвездите во текот на август. Работа Ова е месец за професионални победи. Време е да ги преземете работите во свои раце и да ја сфатите својата кариера посериозно. Младата месечина на 8 август настапува во вашата десетта куќа на амбиции, а космосот ви носи поддршка да ја приоритизирате кариера и да го постигнете она што го с

Месечен хороскоп за август 2021: Вага Месечен хороскоп за август 2021: Вага

Прочитајте што ви носат ѕвездите во текот на август. Работа Вие започнувате револуција овој месец. Со младата Месечина во вашата куќа на заедници, ќе се поврзете со другите, ќе водите и ќе ги покажете своите вештини во најдобро светло. Тоа може и да ве истошти, па на 9 август со опозицијата на Венера и Нептун, можно е да чувствувате збунетост и да

Месечен хороскоп за август 2021:Девица Месечен хороскоп за август 2021:Девица

Прочитајте што ви носат ѕвездите во текот на август. Работа Ова е месец кога почнува вашата сезона, па подгответе се за големи победи на сите фронтови. Со полната Месечина на 9 јули, можно е да бидете дефокусирани, па затоа не избирајте никакви големи потфати на овој ден, туку најдете време за одмор и активности кои ве смируваат.  Меркур и Сонцето

Месечен хороскоп за август 2021:Лав Месечен хороскоп за август 2021:Лав

Прочитајте што ви носат ѕвездите во текот на август. Работа Август е ваш месец, а со младата Месечина во вашиот знак на 9 август вие ќе бидете главната ѕвезда во вашата приказна. Ќе бидете автентични, бестрашни и свои и ќе добиете сè што ќе посакате на ова поле.  На самиот почеток на месецот, Меркур прави конјункција со Сонцето во вашиот знак. Ќе

Месечен хороскоп за август 2021:Рак Месечен хороскоп за август 2021:Рак

Прочитајте што ви носат ѕвездите во текот на август. Работа Август почнува со млада Месечина во вашата втора куќа на финансии, носејќи ви неочекувана добивка и среќа на ова поле.  На 9 август, Венера прави опозиција со Нептун, носејќи ви мал проблем поврзан со недоразбирање и погрешно сфаќање на фактите. Ова не е време за големи ветувања ниту пак

Месечен хороскоп за август 2021:Близнаци Месечен хороскоп за август 2021:Близнаци

Прочитајте што ви носат ѕвездите во текот на август. Работа Сите знаеме колку сакате да комуницирате, па со младата Месечина на 8 август и нејзиниот престој во вашата трета куќа на комуникација, ќе бидете особено успешни во тоа како комуницирате со другите околу вас. Ќе успеете да разговарате отворено, но и да ги слушате другите и да ги смените св

Црно Бело

Мускулест и потсетува на славниот татко – како изгледа наследникот на Арнолд Шварценегер? (фото) Мускулест и потсетува на славниот татко – како изгледа наследникот на Арнолд Шварценегер? (фото)

23-годишниот син на Арнолд Шварценегер, Џозеф Баена, го опиша татка си како „најдобриот партнер за тренинг во светот. Мораш да дадеш сè од себе и нема мамење додека тренираш со него“...

150 години од раѓањето на Марсел Пруст: „Среќата е корисна за телото, но тагата е таа што ги развива моќите на умот“ 150 години од раѓањето на Марсел Пруст: „Среќата е корисна за телото, но тагата е таа што ги развива моќите на умот“

„Во потрага по изгубеното време“ е едно од неговите најпознати дела со кое оставил силен печат во светската книжевност. Со причина Марсел Пруст се смета за еден од највлијателните писатели на 20 век...

Хрватското островче Вис е мелем за душата – мај рај со најчистата вода на Јадранот (фото) Хрватското островче Вис е мелем за душата – мај рај со најчистата вода на Јадранот (фото)

Вис е мал хрватски остров во Јадранското Море. Тој е најоддалечениот населен остров на хрватското крајбрежје. Од копното е оддалечен околу 45 километри, а до него има редовна бродска линија од Сплит...

Дерматолог споделува совети за CRNOBELO.com: „Заборавете на кисело млеко за изгорена кожа и кантарионово масло за потемнување“ Дерматолог споделува совети за CRNOBELO.com: „Заборавете на кисело млеко за изгорена кожа и кантарионово масло за потемнување“

Во пресрет на летните одмори, високите температури и долгочасовното сончање за чоколаден тен, разговаравме со доктор Снежана, пензиониран дерматолог од Скопје, која ни препорачува паметно сончање со правилно нанесување на кремот со заштитен фактор и да бегаме од народни лекови како јогурт и кисело млеко за изгорена и црвена кожа.

Кула од шампањ, уникатен транспорт – Топ 8 трендови за летни свадби 2021 (фото) Кула од шампањ, уникатен транспорт – Топ 8 трендови за летни свадби 2021 (фото)

Конечно после долг временски период, можеме да уживаме во магијата на летните свадби. И покрај високите температури, има нешто особено привлечно во свадбите за време на летото – денот кој трае многу подолго од вообичаено...

Канал 5

Република

Тренерите на Георгиевски се откажаа од наградата: Таа целосно треба да биде насочена кон олимпискиот вицешампион, новата македонска гордост Тренерите на Георгиевски се откажаа од наградата: Таа целосно треба да биде насочена кон олимпискиот вицешампион, новата македонска гордост

Тренерите на новата македонска гордост, Дејан Георгиевски кој на Олимписките игри во Токио освои сребрен медал, се откажаа од паричната награда која Владата одлучи да им ја додели на последната владина седница. -Владата доделила 20.000 евра за македонската спортска икона Дејан Георгиевски и 10.000 евра за тренерите. Мојот брат д-р Борче Костовски

Фуфо: Би го направил Вардар пловна река Фуфо: Би го направил Вардар пловна река

Поранешниот бизнисмен и кандидат за градоначалник Љупчо Николовски Фуфо во интервју за „Скопско ехо“ зборува за тоа што му недостасува на Скопје. Тој смета дека на градот му фалат паркиралишта, собраќајна култура и поголема толеранција. Најмногу од се би направил Вардар да е пловна и чиста река бидејќи е една од главните обележја на  градот. Би се

„Арс Ламина – публикации“ ја објави првата македонска сликовница целосно изработена со специјален фонт за дислексија „Арс Ламина – публикации“ ја објави првата македонска сликовница целосно изработена со специјален фонт за дислексија

Илустрираната книга за деца „Тито и Дино“, која неодамна излезе од печат во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“, е првата македонска сликовница целосно изработена со специјален фонт за дислексија. Во делото од авторката Ј. Мишо, што е збогатено со илустрации на Оливер Коларевски, е користен кирилскиот фонт DyslexicFZF, кој е специј

Во Србија среброто на Олимпијада чини 60.000 евра, кај нас двојно помалку Во Србија среброто на Олимпијада чини 60.000 евра, кај нас двојно помалку

Откако владата и Агенцијата на спорт објавија колку ќе добие Дејан Георгиевски за сребрениот медал на Олимписките игри, веднаш се направија споредби колку се  наградите во соседството. Па така, српските власти објавија дека златен медал во поединечните спортови се наградува со 70.000 евра, среброто со 60.000 и брозната 50.000 евра. За споредба Ми

Популарниот актер откри: Шок, но не и изненадување, конечно добив дијагноза Популарниот актер откри: Шок, но не и изненадување, конечно добив дијагноза

Актерот од серијата „Бегство од затворот“, Вентворт Милер објави дека официјално му е поставена дијагноза аутизам, по повеќегодишен мачен процес за конечно да дознае што е причината за проблемите кои ги има целиот живот. Милер објави на Инстаграм бела фотографија со долг опис каде раскажува што се случувало и дека конечно ја добил дијагнозата за к

Многу топло време и во следните денови, во понеделник благо опаѓање на температурите Многу топло време и во следните денови, во понеделник благо опаѓање на температурите

Периодот на многу топло време со натпросечни температури за овој период од годината ќе продолжи. Ќе биде активно портокалово ниво на опасност од високи температури. Наместа вдолж Повардарието температурата ќе го надминува 40-тиот степен, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Времето утре ќе биде сончево и многу топло. Утринските температур

Пошта од денеска овозможува нови услуги на своите шалтери Пошта од денеска овозможува нови услуги на своите шалтери

АД „Пошта“ соопшти дека согласно потпишаниот договор со Халк Банка, покрај постоечките услуги, на нивните шалтери може да се извршуваат нови услуги. Почнувајќи од 27 јули 2021 година, на нивните шалтери може да се извршуваат следните услуги: уплата со уплатница (обр. ПП10) за физички лица, исплата на пензија на физички лица резиденти со налог за и

Поплавите ќе ја чинат Германија 500 милиони евра Поплавите ќе ја чинат Германија 500 милиони евра

Се повеќе осигурителни компании ги објавуваат своите проценки за износот на штетите предизвикани од поплавите кои ја зафатија Германија по силното невреме. Лидерот на пазарот „Алијанц“ го посочи вкупниот износ од над 500 милиони евра што групата очекува да им ги исплати на погодените клиенти. „Алијанц“ има добиено околу 13.000 пријави за причинета

Русија ќе тестира комбинирано вакцинирање со „Спутник“ и „Астра Зенека” Русија ќе тестира комбинирано вакцинирање со „Спутник“ и „Астра Зенека”

Здравствените власти во Русија го одобриле тестирањето на вакцинација против коронавирусот со комбинација од вакцини од два различни производители, поточно со „Спутник“ и „Астра зенека“. Руската „Спутник“ ќе биде комбинирана со вакцината создадена од „Астра зенека“, во соработка со „Оксфорд“, во рамките на мало истражување, пренесува „Јуроњуз“. Ис

Брнaбиќ: Немам време за партнерката и за синот Брнaбиќ: Немам време за партнерката и за синот

Српската премиерка во интервју за „најжена.рс“ вели дека и е голема чест што е прва жена на оваа функција, но оти тоа си носи жртви. Таа вели дека веќе оглувела на навредите и на критиките но оти најмногу трпи приватниот живот и семејството. Немам доволно време да поминувам со партнерката, синот, мајката, братот. Ретко стигнувам квалитетно да се

off.net

Багерист со краток фитил Багерист со краток фитил

Хотел во Ливерпул на багерист кој работел за нив, требало да му исплати хонорар од 600 фунти во петок. Проверувал човекот во петок, сабота, недела, па во понеделник веќе му зоврело, се качил на багерот и им улетал низ предна врата, деконструирајќи им ја рецепцијата. Фанови на вакви потези, на GoFundMe собрале 3.000 фунти донации за праведниот багер

Слобода Слобода

Секој ден врви сѐ побрзо и побрзо, сѐ помалку се среќавате со оние кои ви значат, а и кога ќе се сретнете, средбата ја поминувате во страв, паника и небулозни теми за кои реално врска немате, бидејќи и тоа е поентата, да не се зборува за чувства, љубов и слично, ами само за страв и бројки, затварање и застрашување.

Наумче, Македонија из а бич Наумче, Македонија из а бич

Да ја спомнат Македонија без Северна им е смртен грев. Се поправат едни со други (Заев со Анѓуѓев) , го повторуваат тоа северна со дервишка упорност (*), не признаваат кога ќе утнат (**), просто, прават будали од себе. А фројдовски е разбирливо, да го утнеш баш она за она за кое најмногу се стегаш. Наумче Мојсовски, заслужи да те фрлиме на Грците.

Брутална рецензија за Смедеревка Брутална рецензија за Смедеревка

Дечкото пишува под името „Сомелиерско катче“. Ако поради тоа очекувате суптилни рецензентски финеси, шармантно нијансирани сомелиерски оценки и ларпурлартистични описи од типот „на рабовите на вкусот се чувствуваат трагови од ливадско цвеќе низ кое протрчал елен лопатар“, сте се зезнале отприлика исто толку како кога би помислиле дека Смедеревка мо

Во Лондон можеш да бидеш прободен со нож за критикување на исламот Во Лондон можеш да бидеш прободен со нож за критикување на исламот

Хатун Таш е поранешна муслиманка, а сега христијанка која беше избодена и исечена со нож сред бел ден пред очевидци во Спикерс корнер во лондонски Хајд парк, само затоа што ги изразила своите верувања. Таш не доби ни медиумско внимание, ни хаштази за солидарност, ниту пак загриженост од политичарите дека Британија изгледа дека станува земја во која

a1on.mk

Им ги сечевме главите, кршевме коски и потоа се одеше во мелницата за место – сведоштво на член на кланот на Беливук Им ги сечевме главите, кршевме коски и потоа се одеше во мелницата за место – сведоштво на член на кланот на Беливук

Ние ги извршувавме задачите кои ги планираа и ни ги задаваа Вељко Беливук и Марко Милјковиќ. Ова се зборовите на сведокот-соработник и припадник на бруталниот клан на Беливук, Бојан Хрватин. Против припадниците на кланот вчера беше покренато обвинение испишано на преку 300 страници, а кое се однесува на најбруталните злосторства,... Текстот Им ги с

Во Холандија откриена најголемата лабораторија за синтетичка дрога во историјата Во Холандија откриена најголемата лабораторија за синтетичка дрога во историјата

На југот на Холандија, полицијата ја откри најголемата и најпрофесионалната нелегална лабораторија за производство на синтетичка дрога метамфетамин, откриена досега во земјата. Според полицискиот извештај, дешифрирањето на пораките од шифриран разговор им помогнало на органите на прогонот да стигнат до криминалците. Лабораторијата за наркотици е см

Фајзер почнува да ja тестира вакцина против Ковид-19 на бебиња Фајзер почнува да ja тестира вакцина против Ковид-19 на бебиња

Фајзер најави дека наскоро ќе започне со тестирање на својата вакцина против Ковид-19 на бебиња. Фармацевтската компанија, заедно со својот германски партнер, креаторите на првата вакцина против Ковид-19, ќе тестираат 4.500 деца волонтери на повеќе од 90 локации во САД, Финска, Полска и Шпанија. Децата на возраст од 5 до... Текстот Фајзер почнува д

Фатени двајца малолетници кои во седум дена ограбиле 10 објекти во кочанско Фатени двајца малолетници кои во седум дена ограбиле 10 објекти во кочанско

Двајца малолетници извршиле десет кражби на подрачјето на Кочани. Од МВР информираат дека вчера, по претходно добиени оперативни сознанија, во ОВР Кочани се повикани малолетник од Кавадарци со претставник од Меѓуопштинскиот центар за социјална работа во Кочани и малолетник од Кочани со неговиот родител, поради постоење основи на сомнение дека... Те

Нема да водиме политика на конфронтација кон Македонија вели кандидатот за премиер на Бугарија Нема да водиме политика на конфронтација кон Македонија вели кандидатот за премиер на Бугарија

Кандидатот за премиер на Бугарија Пламен Николов, предложен од партијата „Има таков народ“, којашто освои најмногу гласови на парламентарните избори, синоќа во гостувањето на бугарската национална телевизија БНТ, во одговор на прашањето дали ќе ја задржи досегашната позиција на Софија кон С Македонија, рече дека ако формираат Влада, нема да... Текс

ВИДЕО: Француската полиција со солзавец ги растера демонстрантите против санитарните пропусници ВИДЕО: Француската полиција со солзавец ги растера демонстрантите против санитарните пропусници

Француската полиција употреби солзавец на демонстрациите против анти-ковид рестриктивните мерки во центарот на Париз. Во Париз се одржуваат неколку протести против воведување санитарни пропусници во Франција. На еден од митинзите, полицијата употреби солзавец откако толпата почна да провоцира полицајци. Демонстрантите скандираа „Слобода! и фрлаа ши

ВИДЕО: Француската полиција со солзавец ги растера демонстрантите против санитарните прописници ВИДЕО: Француската полиција со солзавец ги растера демонстрантите против санитарните прописници

Француската полиција употреби солзавец на демонстрациите против анти-ковид рестриктивните мерки во центарот на Париз. Во Париз се одржуваат неколку протести против воведување санитарни пропусници во Франција. На еден од митинзите, полицијата употреби солзавец откако толпата почна да провоцира полицајци. Демонстрантите скандираа „Слобода! и фрлаа ши

Нов шумски пожар во Грција, евакуирани четири села Нов шумски пожар во Грција, евакуирани четири села

Грчките власти се борат против шумски пожар, втор голем пожар за неколку дена, поради што евакуираа четири села во близина на Патра, третиот по големина град во Грција. Мобилизирани се 95 пожарникари, 33 противпожарни возила, 4 авиони и хеликоптери за гаснење на пожарот во областа Зерија на Пелопонез, на околу... Текстот Нов шумски пожар во Грција,

ВИДЕО: Борба со големиот пожар на Сицилија, евакуирани домови, затворен аеродром ВИДЕО: Борба со големиот пожар на Сицилија, евакуирани домови, затворен аеродром

Италијанскиот остров Сицилија е погоден од големи пожари, поттикнати од рекордна горештина, поради што е наложена евакуација, а аеродромот е затворен. Чадот е забележан над градот Катанија, кој е особено погоден од пожарите. Голем пожар избувна во предградието на градот и неколку семејства беа принудени да ги напуштат своите домови.... Текстот ВИДЕ

ВИДЕО: Екстремни мерки на австралиската полиција за спречување протести против строгиот локдаун ВИДЕО: Екстремни мерки на австралиската полиција за спречување протести против строгиот локдаун

Сиднеј и неговата околина се под повеќенеделан строг локдаун кој ќе трае најмалку до крајот на август што е мерка со која властите се обидуваат да се изборат со високозаразниот делта-сој на коронавирусот кој е во нов бран. Околу 1000 полицајци беа ррраспоредени денеска во околината на Сиднеј да се... Текстот ВИДЕО: Екстремни мерки на австралиската

Прес 24

Распишан тендер што е прв чекор кон изградба на брзата пруга Белград-Македонија

Инфраструктура на железниците на Србија и Делегацијата на Европската унија во Србија објавија тендер за работи за изградба на тунел број 4 на делницата Сталаќ-Ѓунис, на пругата Белград-Ниш, во општина Чичевац, што преставува прв чекор кон изградбата на брзата пруга Белград- Македонија, јави дописникот на МИА од Белград.

Владина помош од 1,8 милиони евра за туристички агенции, ресторани за свадби и за ноќни клубови

Како што соопшти владината прес-служба вкупно ќе бидат помогнати 382 правни субјекти од овие категории, а висината на поддршката изнесува речиси 111 милиони денари или 1,8 милиони евра кои во наредните денови ќе им бидат исплатени на компаниите од буџетската Програма П-Мерки за справување со ковид-19 кризата од Потпрограма П1.

„Алкалоид“ со инвестиции од над 524 милиони денари, со 121 нови вработувања и раст на консолидираниот профит од 14 отсто

Алкалоид АД Скопје соопшти дека според единечниот биланс на успех, во периодот јануари-јуни 2021 година, продажбите достигнуваат 4.788.760.106 денари, што е за еден отсто повеќе споредено со истиот период од минатата година. Вкупните консолидирани продажби, пак, достигнуваат 6.272.411.971 денари, што е за три отсто повеќе споредено со истиот перио

Бектеши: Над 3.500 граѓани со ниски приходи ќе добијат 12.000 денари за летување

Министерството за економија обезбеди дополнителни 23 милиони денари за ваучери за туризам од 12.000 денари за лица со ниски приходи кои што аплицираа на Јавниот повик. Со ребалансот на Буџетот за 2021 година, обезбедени се дополнителни средства за ваучери за туризам, со што над 3.500 граѓани со ниски приходи оваа година ќе може да летуваат во дома

Шахпаска: Многу сме блиску до остварување на предизборното ветување за 500 евра просечна плата

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска во интервју за Македонската телевизија одговорајќи на новинарско прашање, – за ветената минимална плата од 500 евра и какви се прогнозите за нејзино остварување, рече дека се многу блиску до реализацијата на ветеното.

Чадеж: Во Скопје започнуваме нова ера на економска и политичка соработка

Бизнисмени од Србија, Северна Македонија и Албанија денеска и утре во Скопје ќе разговараат за можностите за подобра економска соработка во регионот. Претседателот Александар Вучиќ, како и премиерите Еди Рама и Зоран Заев, ќе ја охрабрат соработката, пишуваат српските медиуми, според кои српскиот претседател во Скопје пристига со преставници на на

Заев: Вложуваме во капитални инвестиции, се реализира деценискиот сон на штипјани за изградба на брана на река Отиња

„Стартува изградбата на најголемиот капитален проект за Штип, а тоа е браната на река Отиња. Сонот стар 60 години за изградба на браната е веќе реалност. Ги гледаме првите градежни машини, коишто работат на изградбата на браната. Работиме посветено и остваруваме. Инвестиционата вредност на градбата изнесува 306 милиони денари согласно склучените д

Радио Слободнна Европа

Талибанците го нападнаа аеродромот во Кандахар Талибанците го нападнаа аеродромот во Кандахар

Талибанците во текот на ноќта го нападнаа аеродромот во јужниот авганистански град Кандахар додека владините сили продолжуваат да ja oдбиваат талибанската офанзива која се заканува да заземе три важни града. Талибанците на први август преземаа одговорност за нападот, а раководството на аеродромот наведе дека е оштетена пистата и дека сте стопирани

Од Зелен хуман град револтирани од изјавата на Заев за прагот за независните кандидати Од Зелен хуман град револтирани од изјавата на Заев за прагот за независните кандидати

Од граѓанска иницијатива Зелен хуман град денеска наведуваат дека се крајно револтирани од изјавата на премиерот Зоран Заев за прагот за независните листи на локално ниво од еден отсто, кој велат дека се обидувал да го покаже како намалување. „Веруваме дека премиерот Заев е свесен дека со неговите калкулации ќе бидат потребни повеќе потписи за не

Пет лица повредени во пожар на Пелопонез 
Пет лица повредени во пожар на Пелопонез

Во големиот шумски пожар што избувна на Пелопонез кај Патра, пет лица се повредени, а десетина куќи се изгорени, соопшти грчката цивилна заштита. Повредените имаат проблеми со дишењето и се префрлени во блиските болници, се наведува во соопштението. Болниците во Патра и соседните градови се во состојба на готовност, како и крајбрежната стража од

Времето денеска многу топло, температурата до 43 степени
Времето денеска многу топло, температурата до 43 степени

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе се движи од 14 до 23, а максималната од 35 до 43 степени. УВ индексот 9. Во Скопје, сончево и многу топло со слаб ветер од југозападен правец. Минималната температура ќе биде 20, а максималната ќе достигне до 42 степена.

Над 400 повредени во пожарите во Турција, шест загинати
Над 400 повредени во пожарите во Турција, шест загинати

Бројот на повредени во шумските пожари во јужна Турција надмина 400 лица, изјави шефот на републичкото Министерство за здравство, Фахретин Коџа. Претходно, беше соопштено дека шест лица загинаа, а 185 биле повредени во пожарите. „Во моментов имаме 410 лица повредени во пожарите. 400 луѓе се отпуштени од болница, 10 се хоспитализирани”, напиша Ко

Поради Ковид19 Јапонија прогласи вонредна состојба во три региони околу Токио Поради Ковид19 Јапонија прогласи вонредна состојба во три региони околу Токио

Во три региони во близина на Токио Јапонија прогласи вонредна состојба поради порастот на новозаразени со Ковид19 што може да фрли сенка на Олимписките игри кои се одржуваат во јапонскиот главен град. Новите вонредни мерки се усвоени вчера откако во Токио се регистрирани 3300 новозаразени со коронавирусот меѓу кои и 17 луѓе кои се поврзани со Олимп

За 45 отсто повисок број заразени со Ковид19 во Словенија 
За 45 отсто повисок број заразени со Ковид19 во Словенија

Поради забрзаното ширење на позаразната делта варијанта на коронавирусот, бројот на новозаразени во Словенија оваа недела е за 45 отсто  поголем од претходната и највисок во последните седум недели. Во последните 24 часа тестирани се 1.673 граѓани на Словенија, од кои 135 се позитивни, т.е. 8,1 проценти, што е за цел процент повеќе од претходнио

Заев: прагот од два отсто за независните кандидати ќе биде намален Заев: прагот од два отсто за независните кандидати ќе биде намален

Секако дека не се плашиме од независни листи рече денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани со предлог измените на Изборниот законик кои се во собраниска процедура и во нив се предвидува за независните кандидати да може да учествуваат на избори да мора да соберат потписи од два отсто од гласачите запишани во општинскио

Русија ќе и испрати помош на Турција за пожарите Русија ќе и испрати помош на Турција за пожарите

Русија ќе ѝ испрати на Турција пет авиони и три хеликоптери за да помогнат во гаснењето на пожарите што беснеат во земјата, јави Агенција Анадолија (АА). Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска оствари телефонски разговор со својот руски колега Владимир Путин, соопшти Кабинетот за комуникации при турското Претседателство. Четворица за

Починати нема, 81 новозаразен со Ковид19 Починати нема, 81 новозаразен со Ковид19

Во последните 24 часа се направени 5.315 тестирања, а регистрирани се 81 нов случај на Ковид19, информира денеска Министерството за здравство. Од нив во Скопје – 27, во Тетово – 25, во Куманово – 9, во Гостивар – 7, во Кавадарци, Кичево, Дебар и Пехчево по 2 и во Битола, Струмица, Струга, Берово и Валандово по 1. Не се пријавени починати лица, а ре

Глас на Америка

Претседателот Пендаровски нема да ги потпише измените во Изборниот законик Претседателот Пендаровски нема да ги потпише измените во Изборниот законик

Со измените се оневозможува влез на други субјекти на политичката сцена, смета шефот на државата. Измените на законикот се во Собраниска комисија, блокирани со стотици амандмани од помалите партии. Спикерот Џафери на 6 ти август ќе ги распише локалните избори. Првиот круг ќе се одржи на 17 октомври

Репортажа: Еден ден со пчеларките Мирјана и Снежана - Органското пчеларство бара љубов и доверба кон пчелите Репортажа: Еден ден со пчеларките Мирјана и Снежана - Органското пчеларство бара љубов и доверба кон пчелите

Органското производство на медот е процес што бара одговорност, но и однос кон пчелите исполнет со љубов и нежност. Во околината на Македонска Каменица има пчеларки што целосно се посветиле на оваа благородна дејност. Поминавме еден ден со нив.

Дејан Георгиевски пречекан како херој: Ветивме медал и го донесовме – од Париз ќе донесеме и злато Дејан Георгиевски пречекан како херој: Ветивме медал и го донесовме – од Париз ќе донесеме и злато

Со аплаузи и скандирања на неговото име, вечерва во еуфорична атмосфера во центарот на Скопје беше пречекан македонскиот освојувач на сребрениот медал во таеквондо на олимпијадата во Токио

Изградбата чинеше повеќе од 33,5 милиони евра: Протечените тавани во МНТ, како хорор сцена Изградбата чинеше повеќе од 33,5 милиони евра: Протечените тавани во МНТ, како хорор сцена

Од корен се санира дел од зградата на Македонскиот народен театар, чија изградба чинеше повеќе од 33,5 милиони евра, во рамките на проектот „Скопје 2014“. Протекувањето во фоајето стана опасно и за публиката и за луѓето во театарот

Заев ги пречека Вучиќ и Рама во пресрет на утрешниот Економски форум Заев ги пречека Вучиќ и Рама во пресрет на утрешниот Економски форум

На Економскиот форум ќе присуствуваат претставници на повеќе од 300 компании и меѓународни институции, а на настанот ќе биде објавено и новото име на регионалната иницијатива која досега беше неформално нарекувана „Мал шенген“

Фактор

ЗОШТО НЕКОИ ЛЕКАРИ И МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ ОДБИВААТ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ - дури 30 отсто од нив не сакаат да ја примат вакцината, еве кои се причините ЗОШТО НЕКОИ ЛЕКАРИ И МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ ОДБИВААТ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ - дури 30 отсто од нив не сакаат да ја примат вакцината, еве кои се причините

Иако голем број здравствени работници, особено оние кои работеа во црвените зони, едвај чекаа да се вакцинираат против коронавирусот, сепак има многу лекари во Србија, околу 30 проценти од нив, кои одбиваат имунизација, пишува Курир.рс.Тоа се претежно млади луѓе кои не се анти-ваксери, но сепак се збунети од контрадикторните информации на интернет,

Д-Р БЕЌАРОВСКИ СО ШОКАНТНА ИЗЈАВА - ковид ќе експлодира по 10 август, лекарите да се подготват за живот под скафандери Д-Р БЕЌАРОВСКИ СО ШОКАНТНА ИЗЈАВА - ковид ќе експлодира по 10 август, лекарите да се подготват за живот под скафандери

Токсикологот Нико Беќаровски очекува неконтролиран раст на бројот на заразени од ковид после 10 август.Тој им порачува на колегите да одморат уште малку, а потоа да се подготват за потење под скафандерите. „Мојата скромна АВГУСТОВСКА прогноза за МакедонијаПо пеколната недела со високи температури во Македонија, која ќе трае до 9 август со темп

НА ЛУЃЕТО НАД 60 ГОДИНИ ТРЕБА ДА ИМ СЕ КАЖЕ ДЕКА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА КАЈ НИВ МОЖЕ ДА НЕ СОЗДАДЕ  ИМУНИТЕТ - професорот Трајковски со јасна порака НА ЛУЃЕТО НАД 60 ГОДИНИ ТРЕБА ДА ИМ СЕ КАЖЕ ДЕКА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА КАЈ НИВ МОЖЕ ДА НЕ СОЗДАДЕ ИМУНИТЕТ - професорот Трајковски со јасна порака

Професорот Дејан Трајковски, презентирајќи прецизни студии од Унгарија, укажува дека кинеската вакцина не создава доволно имунитет кај голем процент од населението над 60 години, но и кај лицата со коморбидитети. Вели дека тоа треба да го имаат предвид овие граѓани.„Ова е линкот до оригиналниот документ на СЗО, подготвен од SAGE работната група за

ОГРОМНА КОЛИЧИНА НА НЕИЗВЕСНОСТ - дали ковид 19 навистина си заминува од Британија ОГРОМНА КОЛИЧИНА НА НЕИЗВЕСНОСТ - дали ковид 19 навистина си заминува од Британија

Џон Едмундс е во центарот од разоткривањето на пандемијата Ковид-19 од почетокот на појавувањето на случаите во јануари 2020 година. Член на Sage, владината научна советодавна група и професор по епидемиологија на Лондонската школа за хигиена и тропска медицина, тој постојано ги предупредува министрите за заканите што ги носи болеста.Овие ризици че

ВАКЦИНИТЕ НОСАТ ГОЛЕМИ ПАРИ: Приходите од продажбата на АстраЗенека и се зголемија тројно во првото полугодие, на 1,2 милијарди долари ВАКЦИНИТЕ НОСАТ ГОЛЕМИ ПАРИ: Приходите од продажбата на АстраЗенека и се зголемија тројно во првото полугодие, на 1,2 милијарди долари

Вакцината против ковид-19 на АстраЗенека донесе 1,2 милијарди американски долари (900 милиони фунти) во првата половина од оваа година, при што продажбата се зголеми за трипати во вториот квартал во однос на првиот, но нејзината заработка остана значително под онаа на американскиот ривал „Фајзер“.Најголемиот британски производител на лекови откри д

Австралија ќе се отвори кога 80 отсто од воззрасните  граѓани ќе се вакцинираат Австралија ќе се отвори кога 80 отсто од воззрасните граѓани ќе се вакцинираат

Австралискиот премиер Скот Морисон објави план во четири чекори кога станува збор за олеснување на ограничувањата воведени поради коронавирусот.Тој потенцира дека земјата ќе мора да вакцинира 80 проценти од возрасната популација пред да размисли за повторно отворање на границите.Австралија се бори против пандемијата  на Ковид -19 многу подобро

ВНИМАВАЈТЕ: Уредите кои ја мерат сатурацијата на крвта, не се баш прецизни за темна боја на кожата ВНИМАВАЈТЕ: Уредите кои ја мерат сатурацијата на крвта, не се баш прецизни за темна боја на кожата

Пулсните оксиметри, медицински уреди кои ја мерат заситеноста со кислород во крвта, сатурација, и помагаат да се одредат раните знаци за пад на нивото на кислород кај пациенти кои страдаат од „Ковид-19“, е помалку сигурен за темна кожа, предупредија научниците.Британската служба за јавно здравје (NHS) ги ажурираше упатствата за употреба на пулсен о

ЕРДОГАН Е УВЕРЕН ДЕКА ПОЖАРИТЕ СЕ ПОДМЕТНАТИ - во Турција приведено осомничено лице ЕРДОГАН Е УВЕРЕН ДЕКА ПОЖАРИТЕ СЕ ПОДМЕТНАТИ - во Турција приведено осомничено лице

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера вечерта објави дека е приведено лице кое може да стои зад серијата пожари во земјата.„Едно лице е приведено во врска со пожарот во Милас. Наша обврска е да ги најдеме одговорните за палењето на шумите“, рече Ердоган на прес -конференција во Мармарис, пренесува ТАСС.Тој не го откри името или мотивите на

ПОЛИЦИЈАТА ПРОНАЈДЕ ОСТАТОЦИ ОД КУМОТ НА АРКАН - сомневањата се дека ја лажирал својата смрт во 1998 година, а лани кавачкиот клан го стопил во киселина ПОЛИЦИЈАТА ПРОНАЈДЕ ОСТАТОЦИ ОД КУМОТ НА АРКАН - сомневањата се дека ја лажирал својата смрт во 1998 година, а лани кавачкиот клан го стопил во киселина

Црногорските истражители пред околу десетина дена пронајдоа остатоци од човечки скелет во регионот Подловце и некои други траги за кои веруваат дека, кога ќе добијат наоди од Форензичкиот центар, ќе ги потврдат сомнежите дека се работи за тело на член на шкајларскиот клан, кој исчезна од август минатата година, дознава црногорска Побједа од неколку

БОЈКО БОРИСОВ ГО ВПЕРИ ПРСТОТ КОН ПРЕТСЕДТЕЛОТ РАДЕВ: Тој е делител на нацијата и е виновен за омразата во општеството БОЈКО БОРИСОВ ГО ВПЕРИ ПРСТОТ КОН ПРЕТСЕДТЕЛОТ РАДЕВ: Тој е делител на нацијата и е виновен за омразата во општеството

Лидерот на бугарската ГЕРБ, Бојко Борисов, го обвинува претседателот Румен Радев за, како што вели, хаосот во Бугарија.Ова тој го напиша вчера на својот фејсбук профил.„Во моментов политичката состојба во Бугарија може да се утврди со само еден збор: ХАОС!За војната меѓу партиите и омразата во општеството е виновен само делителот на нацијата Румен

Сител

Во Струга приведен криминалец од Скопје по распишана централна потерница Во Струга приведен криминалец од Скопје по распишана централна потерница

На 31.07.2021 полициски службеници од ОВР Струга во соработка со Единицата за внатрешни работи Карпош го лишиле од слобода М.Т.(27) од Скопје, за кого била распишана централна потерница за издржување на затворска казна. М.Т. е осуден на казна затвор за сторени кривични дела „тешка кражба“ по член 236,  „неовластено производство и пуштање во промет

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за гранични работи Запад при БЈБ, во координација со Основното јавно обвинителство Струга, на 31.07.2021 во вечерните часови, на регионалниот пат Струга-Охрид, во близина не месноста Сатеска кај Струга, на бр

МОН: Oд денеска аплицирање за субвенциониран студентски оброк МОН: Oд денеска аплицирање за субвенциониран студентски оброк

Од денеска започнува аплицирањето за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, системско решение кое е дел од програмата за работа на Владата и на Министерството за образование и наука и со кое значително се унапредува студентскиот стандард преку доделување на финансиска поддршка во месечен износ од 2400 денари за девет месеци во г

Хунтата во Мјанмар вети општи избори Хунтата во Мјанмар вети општи избори

Лидерот на воената хунта во Мјанмар, генерал Мин Аунг Хлаинг, денеска вети нови избори, со учество на многу партии и рече дека неговата влада е подготвена да работи со специјалниот пратеник предложен од Асоцијацијата на нации од Југоисточна Азија (АСЕАН). Мин Аунг Хлаинг ја даде изјавата шест месеци откако армијата ја презеде власта од цивилната вл

Михов нов државен шампион во шах Михов нов државен шампион во шах

Филип Михов ја освои шампионската титула во сениорска конкуренција на Отвореното првенство на Македонија во шах кое од 24 до 31 јули се одржа во Струга. Шахистот на Алкалоид се издвои на врвот на табелата освојувајќи седум бода во девет партии, при што во последните три партии освои цел поен против Андреј Вељановски и Горан Главинац, кои беа меѓу п

Црногорската Влада им препорача на трговците да ги ограничат маржите во малопродажба Црногорската Влада им препорача на трговците да ги ограничат маржите во малопродажба

Црногорската влада им препорача на трговците да ги ограничат маржите на мало до 15 проценти за сончогледово масло, бел шеќер и млеко, и до 18 проценти за јајца. Како што јави Радио-телевизија Црна Гора, владата ја усвои информацијата за спроведената анализа на маржите на трговијата на мало за производите што претставуваат основни прехранбени произв

Беќаровски: По 10 август пад на температурите но неконтролиран раст на ковид болни Беќаровски: По 10 август пад на температурите но неконтролиран раст на ковид болни

Доктор Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија преку објава на социјалните мрежи ја дава неговата, како што вели, скромна августовска прогноза за коронавирусот во Македонија. Беќаровски вели дека по 10 август се очекува неконтролиран раст на ковид-19 статистиката. По пеколната недела со високи температури во Македонија, која ќе трае до 9 авгу

Грег Попович за можните ривали во четвртфиналето: Сите тимови се многу силни Грег Попович за можните ривали во четвртфиналето: Сите тимови се многу силни

 Селекторот на репрезентацијата на САД, Грег Попович зборуваше за можните ривали на тимот во четвртфиналето на олимпискиот турнир.   – Не можам да мислам на повеќе екипи истовремено. Така, само ќе ја чекам ждрепката.  Кога знам со кого ќе играме, тогаш може да зборуваме за конкретниот тим. Но, се разбира, сите тимови се многу силни. Овие игри ќе ст

Германија ги категоризира земјите во само две ковид зони: „висок ризик“ и „вирусна варијација“ Германија ги категоризира земјите во само две ковид зони: „висок ризик“ и „вирусна варијација“

Од денеска сите кои од странство пристигнуваат во Германија мора да достават негативен тест за коронавирус, документ дека биле заразени со коронавирус или дека се вакцинирани. Мерката не се однесува на деца под 12 -годишна возраст. Исто така, од денеска, Германија ќе ги категоризира земјите само во две зони: „зони со висок ризик“ и „зони со вирусни

158 санкционирани возачи во Скопје, 59 за брзо возење 158 санкционирани возачи во Скопје, 59 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (31.07.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени се вкупно 158 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 59 санкции, 22 за возење под дејство на алкохол, 13 за возење без возачка дозвола. Изречени се деве

Центар

1.000 евра плата за миење садови – и повторно тоа не е доволно

Невработеноста во Хрватска дефинитивно повеќе не е проблем. Постои хроничен недостаток на работници во населени места како што се Кордун и Банија, Лика и Горски Котар, и штом се разбуди туризмот, Јадранот повторно покажа недостаток на вработени од сите профили – готвачи, рецепционери, келнери, собарки и чистачки, возачи и трговци.... The post 1.000

МОН: Oд денес аплицирање за субвенциониран студентски оброк, ова се условите

Од денес започнува аплицирањето за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, системско решение кое е дел од програмата за работа на Владата и на МОН и со кое значително се унапредува студентскиот стандард преку доделување на финансиска поддршка во месечен износ од 2400 денари за 9 месеци во годината.... The post МОН: Oд денес аплиц

Државата ќе им даде 111 милиони денари помош на туристички агенции, ресторани за свадби и ноќни клубови

Владата ќе додели еднократна финансиска помош во висина од 111 милиони денари за 382 лиценцирани туристички агенции, категоризирани ресторани за свадби и ноќни клубови. На владина седница донесени се одлуки за трите јавни повици, дел од мерките од шестиот економски пакет, а со кои се одобрува исплата на еднократна финансиска... The post Државата ќе

Шахпаска: Законот за стечајците е усвоен, обезбеден е надомест од 9.242 денари, стечајците кои ги исполнуваат условите да се пријават во АВРСМ

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска ги повика сите стечајни работници кои ги исполнуваат условите предвидени во Законот за стечајци, да се пријават во Агенцијата за вработување, веднаш откако тој ќе стапи на сила. Вчера, Собранието едногласно го изгласа Законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватиз

Народна банка посочена како лидер во регионот во поддршка на финтек-секторот

Народната банка е лидер во регионот на Западен Балкан во активностите за поддршка на развојот на финтек-секторот. Северна Македонија е единствената земја од регионот чијашто централна банка го има мапирано финтек-екосистемот. Другите земји од регионот се во фаза на почетни активности – на ниво на обуки и работилници, измени и... The post Народна ба

Заев на форумот: Нема зошто камионот да чека на македонската граница, ако носи стока од Албанија за Србија

Нема зошто камионот да чека на границата на Северна Македонија, ако носи стока од Албанија за Србија. Загубите што се прават со отворање на границите, треба да се претворат во средства за нови инвестиции за отворање на нови бизнис потфати што отвораат нови работни места, истакна премиерот Заев на панелот... The post Заев на форумот: Нема зошто ками

Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со грб време е да се свртиме кон соработка

Премиерот на Албанија Еди Рама во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени во нашите граници, свртени грб со грб еден кон друг и дека она што ќе го правиме во ЕУ утре, почнуваме да го правиме денес и тука во регионот“. Нагласувајќи... The post Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со гр

Заев: Визијата за заеднички политички и економски простор на Западен Балкан станува  реалност 

Премиерот Зоран Заев на Економскиот форум кој денеска се одржува во Скопје рече дека започнува нов ера на соработка во регионот. Во своето воведно обраќање најави дека ќе бидат потпишани два важни меморандуми и еден договор кој ќе ги олесни административните процедури.   -Силната политичка волја и поддршката што ја... The post Заев: Визијата за зае

Заев за Отворен Балкан: No stop, just go

„Конечна цел на поврзувањето на Западниот Балкан е да постигнеме ‘no stop, just go’, да нема воопшто застанување на границите помеѓу Србија, Северна, Македонија, Албанија, а се надеваме понатаму и пошироко“ рече премиерот Зоран Заев на Економскиот форум за регионална соработка во Скопје. Како што кажа тој, со интегрирањето и... The post Заев за Отв

Пониски сметки за граѓаните приклучени на парно

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои се намалува во просек за 4% крајната цена на испорачаната топлинска енергија кај трите компании на територијата на Град Скопје. Скоро 56 илјади потрошувачи приклучени на Балкан Енерџи Груп или 93% од вкупниот конзум ќе добиваат сметки пониски за... The post Пониски сметки за г

САКАМ ДА КАЖАМ

БРИТАНИЈА ИМ НУДИ ПОПУСТИ ЗА ТАКСИ И ХРАНА НА МЛАДИТЕ ЗА ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ БРИТАНИЈА ИМ НУДИ ПОПУСТИ ЗА ТАКСИ И ХРАНА НА МЛАДИТЕ ЗА ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ

На младите Британци ќе им бидат понудени попусти за храна и такси како стимулација да се вакцинираат, соопшти британската влада. […] The post БРИТАНИЈА ИМ НУДИ ПОПУСТИ ЗА ТАКСИ И ХРАНА НА МЛАДИТЕ ЗА ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ appeared first on Сакам Да Кажам.

ПОЖАРИТЕ ШТО ГИ ОПУСТОШИЈА ТУРИСТИЧКИТЕ РЕГИОНИ ВО ТУРЦИЈА СЕ НАЈЖЕШКИ ДОСЕГА ПОЖАРИТЕ ШТО ГИ ОПУСТОШИЈА ТУРИСТИЧКИТЕ РЕГИОНИ ВО ТУРЦИЈА СЕ НАЈЖЕШКИ ДОСЕГА

Интензитетот на жештината од шумските пожари во Турција е четири пати поголем од кога било забележано во историјата на земјата, […] The post ПОЖАРИТЕ ШТО ГИ ОПУСТОШИЈА ТУРИСТИЧКИТЕ РЕГИОНИ ВО ТУРЦИЈА СЕ НАЈЖЕШКИ ДОСЕГА appeared first on Сакам Да Кажам.

ПЕНДАРОВСКИ НА МЕЧКИН КАМЕН ЌЕ БИДЕ ВО ДРУШТВО СО ЗАЕВ, АХМЕТИ, СТЕВЧО, МОЖЕБИ И СЕЛА КОЈ Е ВО СТРАНСТВО, МИЦКОСКИ НЕ ДОАЃА ПЕНДАРОВСКИ НА МЕЧКИН КАМЕН ЌЕ БИДЕ ВО ДРУШТВО СО ЗАЕВ, АХМЕТИ, СТЕВЧО, МОЖЕБИ И СЕЛА КОЈ Е ВО СТРАНСТВО, МИЦКОСКИ НЕ ДОАЃА

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски нема да дојде на Мечкин Камен на прославата на 2 август во 18 часот, зашто […] The post ПЕНДАРОВСКИ НА МЕЧКИН КАМЕН ЌЕ БИДЕ ВО ДРУШТВО СО ЗАЕВ, АХМЕТИ, СТЕВЧО, МОЖЕБИ И СЕЛА КОЈ Е ВО СТРАНСТВО, МИЦКОСКИ НЕ ДОАЃА appeared first on Сакам Да Кажам.

ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ОД ВАЛАНДОВСКО ДОБИЈА ВОДА ЗА НАВОДНУВАЊЕ ОД СИСТЕМОТ ЈУЖНОВАРДАРСКА ДОЛИНА, ВРЕДЕН 24 МИЛИОНИ ЕВРА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ОД ВАЛАНДОВСКО ДОБИЈА ВОДА ЗА НАВОДНУВАЊЕ ОД СИСТЕМОТ ЈУЖНОВАРДАРСКА ДОЛИНА, ВРЕДЕН 24 МИЛИОНИ ЕВРА

Земјоделците од валандовските населени места Удово, Јосифово, Пирава и Калково добија вода за наводнување од хидросистемот Јужновардарска долина. Премиерот Зоран […] The post ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ОД ВАЛАНДОВСКО ДОБИЈА ВОДА ЗА НАВОДНУВАЊЕ ОД СИСТЕМОТ ЈУЖНОВАРДАРСКА ДОЛИНА, ВРЕДЕН 24 МИЛИОНИ ЕВРА appeared first on Сакам Да Кажам.

НОВ 81 СЛУЧАJ НА КОВИД-19, ДЕНЕСКА НЕМА ПОЧИНАТИ НОВ 81 СЛУЧАJ НА КОВИД-19, ДЕНЕСКА НЕМА ПОЧИНАТИ

Во последните 24 часа се регистрирани се 81 нов случај на ковид-19 од направени 5.315 тестирања, соопшти Министерството за здравство. […] The post НОВ 81 СЛУЧАJ НА КОВИД-19, ДЕНЕСКА НЕМА ПОЧИНАТИ appeared first on Сакам Да Кажам.

НЕМА ПРИТИСОК ПО БОЛНИЦИТЕ И АМБУЛАНТИТЕ, НА ИНФЕКТИВНАТА КЛИНИКА СЕ ЛЕКУВААТ 15-ТИНА ПАЦИЕНТИ, КАЖА ФИЛИПЧЕ ПО ПОРАСТОТ НА НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД НЕМА ПРИТИСОК ПО БОЛНИЦИТЕ И АМБУЛАНТИТЕ, НА ИНФЕКТИВНАТА КЛИНИКА СЕ ЛЕКУВААТ 15-ТИНА ПАЦИЕНТИ, КАЖА ФИЛИПЧЕ ПО ПОРАСТОТ НА НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека ситуацијата со нови заразени и хоспитализации од ковид-19 е прилично мирна и нема […] The post НЕМА ПРИТИСОК ПО БОЛНИЦИТЕ И АМБУЛАНТИТЕ, НА ИНФЕКТИВНАТА КЛИНИКА СЕ ЛЕКУВААТ 15-ТИНА ПАЦИЕНТИ, КАЖА ФИЛИПЧЕ ПО ПОРАСТОТ НА НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД appeared first on Сакам Да Кажам.

ЧЕТВОРИЦА ХАКЕРИ ОД БРИТАНИЈА ИСПУМПАЛЕ 250 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА 5 МЕСЕЦИ ОД РАДОВИШКА ФИРМА ЧЕТВОРИЦА ХАКЕРИ ОД БРИТАНИЈА ИСПУМПАЛЕ 250 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА 5 МЕСЕЦИ ОД РАДОВИШКА ФИРМА

Четворица Британци упаднале во електронската комуникација меѓу фирма од Радовиш и фирма од Лондон и со лажни фактури на нашава […] The post ЧЕТВОРИЦА ХАКЕРИ ОД БРИТАНИЈА ИСПУМПАЛЕ 250 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА 5 МЕСЕЦИ ОД РАДОВИШКА ФИРМА appeared first on Сакам Да Кажам.

НЕЗАВИСНИТЕ КАНДИДАТИ МОЖЕ ДА ПОЧНАТ ДА СЕ СПРЕМААТ ДА СОБИРААТ ПОТПИСИ, ЗАЕВ НАЈАВИ ДЕКА ЌЕ СЕ БРИШЕ УСЛОВОТ ОД ДВА ОТСТО ОД ИЗБИРАЧИТЕ НЕЗАВИСНИТЕ КАНДИДАТИ МОЖЕ ДА ПОЧНАТ ДА СЕ СПРЕМААТ ДА СОБИРААТ ПОТПИСИ, ЗАЕВ НАЈАВИ ДЕКА ЌЕ СЕ БРИШЕ УСЛОВОТ ОД ДВА ОТСТО ОД ИЗБИРАЧИТЕ

Премиерот Зоран Заев, по реакциите на граѓаните, но и на претседателот Стево Пендаровски, кој вчера се чудеше како е возможно […] The post НЕЗАВИСНИТЕ КАНДИДАТИ МОЖЕ ДА ПОЧНАТ ДА СЕ СПРЕМААТ ДА СОБИРААТ ПОТПИСИ, ЗАЕВ НАЈАВИ ДЕКА ЌЕ СЕ БРИШЕ УСЛОВОТ ОД ДВА ОТСТО ОД ИЗБИРАЧИТЕ appeared first on Сакам Да Кажам.

НЕЗАВИСНИТЕ КАНДИДАТИ МОЖЕ ДА ПОЧНАТ ДА СЕ СПРЕМААТ ДА СОБИРААТ ПОТПИСИ, ЗАЕВ НАЈАВИ ДЕКА ЌЕ СЕ БРИШЕ УСЛОВОТ ОД ДВА ОТСТО ОД ИЗБИРАЧИТЕ НЕЗАВИСНИТЕ КАНДИДАТИ МОЖЕ ДА ПОЧНАТ ДА СЕ СПРЕМААТ ДА СОБИРААТ ПОТПИСИ, ЗАЕВ НАЈАВИ ДЕКА ЌЕ СЕ БРИШЕ УСЛОВОТ ОД ДВА ОТСТО ОД ИЗБИРАЧИТЕ

Премиерот Зоран Заев, по реакциите на граѓаните, но и на претседателот Стево Пендаровски, кој вчера се чудеше како е возможно […] The post НЕЗАВИСНИТЕ КАНДИДАТИ МОЖЕ ДА ПОЧНАТ ДА СЕ СПРЕМААТ ДА СОБИРААТ ПОТПИСИ, ЗАЕВ НАЈАВИ ДЕКА ЌЕ СЕ БРИШЕ УСЛОВОТ ОД ДВА ОТСТО ОД ИЗБИРАЧИТЕ appeared first on Сакам Да Кажам.

ЃОКОВИЌ ОСТАНА БЕЗ ОЛИМПИСКИ МЕДАЛ ВО СИНГЛ ЃОКОВИЌ ОСТАНА БЕЗ ОЛИМПИСКИ МЕДАЛ ВО СИНГЛ

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ дојде на Олимпијадата со освоени три од три гренд слема годинава, но од Токио се враќа […] The post ЃОКОВИЌ ОСТАНА БЕЗ ОЛИМПИСКИ МЕДАЛ ВО СИНГЛ appeared first on Сакам Да Кажам.

Нетпрес

Тренерите на Георгиевски се откажаа од наградата во полза на олимпискиот вицешампион

Тренерите на новата македонска гордост Дејан Георгиевски кој на Олимписките игри во Токио освои сребрен медал, се откажаа од паричната награда која Владата одлучи да им ја додели на последната владина седница. „Владата доделила 20.000 евра за македонската спортска икона Дејан Георгиевски и 10.000 евра за тренерите. Мојот брат д-р Борче Костовски и јас како […]

Талибанска делегација во Кина на преговори за безбедност

Деветчлена делегација на авганистанското радикално исламистичко движење Талибан престојува во дводневна посета на Кона, каде што се сретна со високи претставници на министерството за надворешни работи за мировниот процес и безбедносните прашања, соопшти движењето во средата. „На состаноците се разговараше за политиката, економијата и прашањата поврзани со безбедноста на двете земји и моменталната ситуација во […]

Кање Вест се пресели на стадион, собата слична на затворска ќелија (ФОТО)

Раперот и дизајнер Кање Вест не престанува да ја шокира јавноста и своите фанови. Со секој изминат ден сè повеќе изненадува, а новиот потег на славниот рапер ги остави сите без текст. Во јавноста излезе информација дека во текот на подготвувањето на неговиот нов студиски албум, тој живеел на стадионот во Атланта, каде што пред […]

Помладите користат Фотошоп, а Нина промовира природна убавина и изгледа прекрасно (ФОТО)

Хрватската пејачка Нина Бадриќ (49) моментално е на летен одмор, а од таму објави фотографија во костим за капење. На фотографијата, која привлече големо внимание кај корисниците на Инстаграм, Нина позира со насмевка во едноделен црн костим за капење, во сосема природно издание. Пејачката изгледа прекрасно, па фановите ја “нападнаа“ со комплимети.

„Танец и Ладо под ѕвездите“: Најубавото од фолклорот на Антички во Охрид

„Танец и Ладо под звездите“ е вечерашниот пособен настан што се одржува во офф-програмата на „Охридско лето“, со целовечерен концерт на националните фолклорни ансамбли на С Македонија и на Хрватска на големата сцена на Античкиот театар. „Танец“ е првиот професионален фолклорен ансамбл во Република Северна Македонија, кој е формиран во 1949 година со цел да […]

СЗО: За една седмица смртноста од Covid-19 зголемена за над 20 отсто

Случаите на зараза со коронавирус во светот минатата недела се зголемија за осум проценти, а смртноста од Covid-19 се зголеми за 21 отсто, соопшти во средата Светската здравствена организација (СЗО – WHO). Новопотврдените случаи се над 3,8 милиони, а смртните случаи од коронавирусот се повеќе од 69.000. Најголем раст на бројот на починатите има во […]

На Економскиот форум за регионална соработка ќе бидат потпишани два меморандума за разбирање и еден меѓудржавен договор

Кабинетот на премиерот Заев во координација со кабинетите на претседателот Вучиќ и премиерот Рама, а во соработка со стопанските комори од регионот ги завршуваат последните подготовки за економскиот форум во Скопје кој е од исклучително значење за регионот. Претходниците на кабинетите на високите гости се веќе присутни во Скопје и помагаат во организацијата на овој […]

Голема полициска акција во Скопје за апсење за трговија со оружје и дрога

Голема полициска акција се спроведува од рано утрото во средата во скопската приграска населба Сингелиќ и на други локации, за апсење на лица вмешани во трговија со дрога и оружје, потврдуваат за МИА извори блиски до истрагата. Видливо е полициско присуство во Сингелиќ и на други локации, а според изворите од истрагата приведени се 12 […]

Стапи на сила законот со кој се казнува негирање на геноцидот во Сребреница

Од денеска во Босна и Херцеговина на сила е законот со кој се забранува и казнува негирање на геноцид и величење на воени злосторства. Високиот претставник на ОН за спроведување на Дејтонскиот мировен договор во заминување во БиХ, Валентин Инцко, на 23 јули објави дека ги искористил своите овластувања во Бон и наметнал измени во […]

Ѓоковиќ го помина и Фокина

Давидович Фокина како играч кој често знае да биде спаринг партнер на Новак Ѓоковиќ во Шпанија истакна дека има шанси за триумф против светскиот рекет број еден, но надежите кои ги имаше пред мечот, не успеа да ги спроведе на дело. Најдобриот светски тенисер му пружи шанса само на почетокот кога Фокина имаше две брејк […]

Курир

ТФТ Тафталиџе и наредната сезона ќе биде дел од БИБЛ ТФТ Тафталиџе и наредната сезона ќе биде дел од БИБЛ

Македонскиот кошаркарски тим ТФТ и следната сезона ќе биде дел од регионалната БИБЛ-лига, соопштија од натпреварувањето. Екипата од Тафталиџе минатата сезона беше дебитант во ова натпреварување и во македонскиот шампионат, а во БИБЛ дојде до втората фаза. Нашата земја се очекува да има две места во новата сезона, а еден од тимовите ќе биде ТФТ. З

Горан Пандев: Би сакал сите да не гледаат како аутсајдери на ЕП Горан Пандев: Би сакал сите да не гледаат како аутсајдери на ЕП

Капитениот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев, лидерот на оваа селекција и фудбалерот со најмногу настапи и голови за црвено-жолтите им порача на Австријците дека ќе треба добро да се намачат и да се испотат во првата пресметка на 13 јуни во Букурешт на отворањето на Европското првенство, во интервју за австриски „Кроне“. „

Одбојкарите ќе настапат пред публика во салата Одбојкарите ќе настапат пред публика во салата

Примерот на враќањето на фановите на фудбалските борилишта наиде на позитивни вибрации и наскоро со присуство на гледачи своите натпревари ќе ги играат и одбојкарите. Владата даде „зелено светло“ за присуство на гледачи во спортската сала „Парк’“ во Струмица на завршниот турнир од Европската сребрена лига. На турнирот на кој ќе настапат Македонија

Анастасов до Георгиевски: Уште еден мандат нема да добиете- граѓаните на Гази Баба ќе Ве казнат на претстојните локални избори Анастасов до Георгиевски: Уште еден мандат нема да добиете- граѓаните на Гази Баба ќе Ве казнат на претстојните локални избори

Забрзаната и непланска бетонизација на населбите допридонесува за недостатокот од места за паркирање кои предизвикуваат сообраќаен хаос низ населбите на општина Гази Баба, истакна Филип Анастасов, претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ ОК Гази Баба. -Градоначалникот Борис Георгиевски, меѓу другите неостварени предизборни проекти, ветуваше и решавање на

Пронајдено починато машко лице во Скопје- телото на обдукција Пронајдено починато машко лице во Скопје- телото на обдукција

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Перо Наков“ во Скопје било пронајдено починато машко лице. Смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош, а по наредба на Јавен обвинител телото било дадено на обдукција.

Стоилковски: Доста е од владеењето на Заев, затоа што минаа 4 години во рекети, крадења, корупција, дрога, инфлации, рецесии, нови стечаи, нови илјадници невработени Стоилковски: Доста е од владеењето на Заев, затоа што минаа 4 години во рекети, крадења, корупција, дрога, инфлации, рецесии, нови стечаи, нови илјадници невработени

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски преку статус на Фејсбук пишува дека е доста од владеењето на Зоран Заев и таквите како него во изминатите четири години. -Заев: „Зошто да одиме на парламентарни избори, зарем не е потребно да дадеме конечно еден мандат од 4 години власта да покаже што може?“ Токму затоа, затоа што минаа 4 години во рекети

УТРЕ ОВОЈ ИЗВОР ВО МАКЕДОНИЈА Е НАЈЛЕКОВИТ – на празникот Свети Константин и Елена ова место морате да го посетите УТРЕ ОВОЈ ИЗВОР ВО МАКЕДОНИЈА Е НАЈЛЕКОВИТ – на празникот Свети Константин и Елена ова место морате да го посетите

Православните христијани утре, 3 јуни, го празнуваат Светиот цар Константин и неговата мајка Елена. Царот Константин Велики и неговата мајка царицата Елена за нивните заслуги во признавањето и ширењето на христијанството Светата црква ги прогласила за светители и рамноапостолни, што значи по значење рамни на апостолите. Царот Константин спаѓа меѓу

Заев: Мицкоски ни „С“ од Северна не употребува, замислете што ќе биде од државата Заев: Мицкоски ни „С“ од Северна не употребува, замислете што ќе биде од државата

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев рече дека парламентарното мнозинство не може да се намали, туку само да се зголемува. Запрашан за коментар по вчерашната изјава на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој вчера кажа дека се работи на ново парламентарно мнозинство, коешто ќе изгласа предвремени избори, меѓу другото рече: „М

Со коронавирус се заразиле 155.345 македонски граѓани, еве колку активни случаи има во секој град Со коронавирус се заразиле 155.345 македонски граѓани, еве колку активни случаи има во секој град

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.345, бројката на оздравени пациенти е 148.846, на починати е 5.429, а бројот на активни случаи изнесува 1.070. Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случа