ADIN 760.00 1.20%

ALK 18,161.66 1.69%

GRNT 1,250.12 0.01%

KMB 12,896.69 1.43%

MPT 73,300.00 0.27%

OKTA 3,750.00 -0.26%

RMDEN20 99.90

STB 1,499.61 -0.03%

STIL 95.00 -5.00%

TETE 2,350.00

TNB 28,001.00 0.11%

TTK 1,346.44 -1.65%

страна.мк

2:35 AM 5/22/2024 Времето во Скопје: 14°C

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Обезбедувањето го внесе во автомобилот ранетиот Фицо- Нова снимка по атентатот на словачкиот премиер

страна.мк

15/05/2024

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Обезбедувањето го внесе во автомобилот ранетиот Фицо- Нова снимка по атентатот на словачкиот премиер

По атентатот на премиерот Роберт Фицо, напаѓачот е уапсен, а словачкиот премиер е пренесен во болница.

На социјалните мрежи кружат снимки од припадници на обезбедувањето како го ставаат ранетиот Фиц во автомобил.

Медиумите јавуваат дека тој е во критична состојба.

Медиумите јавуваат дека се слушнале неколку истрели. Сведокот тврди дека видел како обезбедувачите го креваат премиерот од земја, го ставаат во автомобил и се оддалечуваат. Според очевидците кои биле на лице место, Фичо дошол кај луѓето кои го пресретнале и потоа биле испукани неколку истрели.

Фицо потоа падна на земја. Напаѓачот бил соборен од полицијата и уапсен. Полицијата ја опколи областа, Домот на културата е евакуиран.

Обезбедувањето се грижело за безбедноста на останатите членови на Владата.

Српскиот претседател Александар Вучиќ се огласи по атентатот на словачкиот премиер Роберт Фицо.