ADIN 760.00 1.20%

ALK 18,161.66 1.69%

GRNT 1,250.12 0.01%

KMB 12,896.69 1.43%

MPT 73,300.00 0.27%

OKTA 3,750.00 -0.26%

RMDEN20 99.90

STB 1,499.61 -0.03%

STIL 95.00 -5.00%

TETE 2,350.00

TNB 28,001.00 0.11%

TTK 1,346.44 -1.65%

страна.мк

8:43 AM 6/18/2024 Времето во Скопје: 14°C

Таравари: Ќе бидам министер за здравство, вицепремиери: Фетаи и Меџити

страна.мк

11/06/2024

Таравари: Ќе бидам министер за здравство, вицепремиери: Фетаи и Меџити

Се вршат последните консултаци меѓу коалициските партнери пред доставувањето на предлогот за министри во Собранието. Познати се речиси сите решенија и може да се очекуваа  таа да биде избрана пред крајот на уставниот рок.

Една од непознаниците беше кој ќе раководи со здравството а денеска Арбен Таравари за Канал 5 откри дека тој ќе биде нов министер за здравство.

Изет Меџити ќе биде прв вицепремиер и министер за екологија, вицепремиер за добро владеење ќе биде Арбен Фетаи , а за социјална политика Фатмир Лимани.