ADIN 760.00 1.20%

ALK 18,161.66 1.69%

GRNT 1,250.12 0.01%

KMB 12,896.69 1.43%

MPT 73,300.00 0.27%

OKTA 3,750.00 -0.26%

RMDEN20 99.90

STB 1,499.61 -0.03%

STIL 95.00 -5.00%

TETE 2,350.00

TNB 28,001.00 0.11%

TTK 1,346.44 -1.65%

страна.мк

10:44 PM 4/23/2024 Времето во Скопје: 14°C

Рекордно задолжување на американските банки – Десетици милијарди повеќе од 2008 година

страна.мк

18/03/2023

Рекордно задолжување на американските банки – Десетици милијарди повеќе од 2008 година

Американските банки заедно позајмија речиси 165 милијарди долари од Федералните резерви (ФЕД) минатата недела, што укажува на зголемени „напрегања“ во финансискиот сектор по колапсот на банката „Силиконската долина“.

Податоците објавени од ФЕД покажаа 152,85 милијарди долари задолжувања преку кредитната линија за обезбедување ликвидност на банката во неделата што заврши на 15 март, што е рекордно високо ниво, од 4,58 милијарди долари претходната недела.

Претходното највисоко ниво беше 111 милијарди долари, што беше постигнато за време на светската финансиска криза во 2008 година, пренесува „Новости.рс“.

Исто така, податоците покажаа задолжување од 11,9 милијарди долари од новата програма за итни резерви на ФЕД, која беше лансирана во неделата, објави Фајненшл пост.

Заемите одобрени преку два система за помош на ФЕД покажуваат дека банкарскиот систем е нестабилен и дека се бори со миграцијата на депозитите по неуспехот на „Силиконската долина“ и њујоршката банка „Сигнач“, наведува „Блумберг“.

Да потсетиме, група големи американски банки инјектираа 30 милијарди долари во помалата регионална „Фирст република банка“, која се смета дека е изложена на ризик од неуспех.

Овој потег доаѓа во време кога властите во САД се обидуваат да ја спречат паниката по серијата колапс на американска банка.

Првата република банка, со седиште во Сан Франциско, забележа пад на цената на акциите за речиси 70 отсто во текот на изминатата недела, бидејќи инвеститорите се загрижени дека тоа е следната банка на ризик од наплив на клиенти кои ги повлекуваат своите депозити.

Проблемите во банкарскиот сектор се појавија во САД минатата недела кога банката на Силиконската долина, 16-тиот најголем кредитор во земјата, пропадна, што е најголема загуба за една американска банка од 2008 година.

Властите одговорија со гарантирање на депозитите над нормалните граници во обид да спречат понатамошно повлекување на банкарските депозити, но финансиските пазари останаа нестабилни.

Американската централна банка објави зголемување на итни заеми на банките, со 318 милијарди долари неподмирени заеми заклучно со средата, што е повеќе од 15 милијарди долари една недела порано.