ADIN 760.00 1.20%

ALK 18,161.66 1.69%

GRNT 1,250.12 0.01%

KMB 12,896.69 1.43%

MPT 73,300.00 0.27%

OKTA 3,750.00 -0.26%

RMDEN20 99.90

STB 1,499.61 -0.03%

STIL 95.00 -5.00%

TETE 2,350.00

TNB 28,001.00 0.11%

TTK 1,346.44 -1.65%

страна.мк

8:29 AM 6/18/2024 Времето во Скопје: 14°C

(ВИДЕО) Не влегувајте ако не морате: Јавен тоалет во Хрватска ги запрепасти луѓето - „Каква траума!“

страна.мк

11/06/2024

(ВИДЕО) Не влегувајте ако не морате:  Јавен тоалет во Хрватска ги запрепасти луѓето - „Каква траума!“

Одењето во тоалет е интимен чин во секојдневието на сите нас, а фактот што во Славонија е отворен транспарентен јавен тоалет на јавна површина, создаде чувство на смеа и шок кај луѓето, барем на прв поглед. бидејќи сè е добро дизајнирана оптичка илузија.

Инфлуенсерката Натали Раде која на социјалните мрежи стана позната под името „мамадрамахр“, со своите следбеници сподели видео снимено за време на нејзиниот престој во Славонија, каде со своите пријатели снимила видео од „чуден тоалет“.

Однатре се гледа се, однадвор ефект на огледало

Иако на прв поглед одвнатре се чини дека вашата интимност е дадена на околината како на дланка, бидејќи се околу вас се гледа додека седите на шолјата, вистината е малку поинаква. Имено, додека од внатре можете да видите се, однадвор има ефект на огледало и вашата интимност е заштитена.

За време на посетата на тоалетот, Натали ги снимала пријателите одвнатре, а кога ги смениле улогите, таа не можела да ја задржи смеата.

" Значи, надвор можам да видам се, а сега ќе се мочам и сите ме гледаат", низ смеа рекла таа за време на нејзиниот престој. во тоалетот од каде ги видела своите другарки надвор.

Откако излегла, таа и еден пријател почнале да ја снимаат надворешната страна на тоалетот.

Тоалет окарактеризиран како „рај за егзибиционисти“

Во коментарите кои следеа под нејзината објава, следбениците поради шокот дадоа коментари на чудење, бидејќи престојот во таков тоалет не е баш нешто што треба да го пробаат сите, дури и на почетокот.

"Каква траума. Никој не те гледа, но ти гледаш сè. Рај за егзибиционистите", "Попрво би страдал додека не се вратам дома.", "Добро, ние сме само 10 години зад Јапонија", "Каде е ова? Со задоволство би сакал и овде да пушам пура“, беа коментарите.

Во Јапонија постои со години

Овој тип на јавни тоалети постојат во Јапонија со години, а како што се наведува, освен што се атрактивни, имаат и практична намена. Имено, ако се „затрупате“ веќе од далечина знаете дали тоалетот е бесплатен или не. За разлика од онаа што Натали ја посетила со нејзините пријатели, во Јапонија стаклените ѕидови се проѕирни додека не влезете внатре или не започне процесот на чистење, кога ѕидовите не потемнат.