ADIN 760.00 1.20%

ALK 18,161.66 1.69%

GRNT 1,250.12 0.01%

KMB 12,896.69 1.43%

MPT 73,300.00 0.27%

OKTA 3,750.00 -0.26%

RMDEN20 99.90

STB 1,499.61 -0.03%

STIL 95.00 -5.00%

TETE 2,350.00

TNB 28,001.00 0.11%

TTK 1,346.44 -1.65%

страна.мк

2:30 AM 5/22/2024 Времето во Скопје: 14°C

Банкротираше модниот бренд Esprit

страна.мк

15/05/2024

Банкротираше модниот бренд Esprit

Познатиот трговски синџир Esprit, чии продавници некогаш беа омилени модни меки , денеска ќе поднесе барање за стечај пред судот во Дизелдорф, пренесува магазинот TextilWirtschaft, пренесува Слободна Далмација.

Компанијата испрати соопштение: „Целта е да се реструктуира европскиот бизнис на Esprit, кој главно се управува од Германија, и да се репозиционира за во иднина“.

Беше речено и дека веќе се разговараше со заинтересиран финансиски инвеститор.

Банкротот не ги изненади Германците. Компанијата со седиште во Ратинген кај Дизелдорф со години е во криза.

Во овој период, приближно една третина од работната сила беше отпуштена и 100 филијали беа затворени. Но, сите мерки за штедење и затворањето на филијалите не помогнаа. Според најавата, актуелниот извршен директор Ман Џи Јип ќе ја напушти компанијата. Тие сега се преземени од тим предводен од адвокатите за стечај Кристијан Герлоф и Кристијан Штофлер.

Герлоф не е непознат за модната индустрија, бидејќи се „грижел“ за Ескада, Гери Вебер, Адлер и Халхубер.

Германија е најважниот пазар за Esprit, 57 од 124 европски подружници се во Германија.

Облеката Esprit ќе продолжи да биде достапна во 19 подружници управувани од партнери за франшиза и во 150 продавници за облека со повеќе брендови, соопшти модната група.