ADIN 760.00 1.20%

ALK 18,161.66 1.69%

GRNT 1,250.12 0.01%

KMB 12,896.69 1.43%

MPT 73,300.00 0.27%

OKTA 3,750.00 -0.26%

RMDEN20 99.90

STB 1,499.61 -0.03%

STIL 95.00 -5.00%

TETE 2,350.00

TNB 28,001.00 0.11%

TTK 1,346.44 -1.65%

страна.мк

2:51 AM 5/22/2024 Времето во Скопје: 14°C

Прво видео по атентатот на премиерот на Словачка: Фицо лежи на земја, граѓаните во паника

страна.мк

15/05/2024

Прво видео по атентатот на премиерот на Словачка: Фицо лежи на земја, граѓаните во паника

На социјалните мрежи се појави видео по атентатот на словачкиот премиер Роберт Фицо.

На видеото се гледа како Фичо лежи на земја, опкружен со обезбедување.

На местото на настанот владее паника, додека обезбедувањето се обидува да му помогне..

Според првите информации од местото на настанот, премиерот е префрлен во болница.

Според словачките медиуми, пукањето се случило пред Домот на културата, каде премиерот дошол да го поздрави народот.

Откако Фицо паднал на земја, околу него се собрале обезбедување, го собрале, го внеле во возило и го однеле во болница.

Медиумите јавуваат дека полицијата го уапсила наводниот осомничен на Фиц