ADIN 760.00 1.20%

ALK 18,161.66 1.69%

GRNT 1,250.12 0.01%

KMB 12,896.69 1.43%

MPT 73,300.00 0.27%

OKTA 3,750.00 -0.26%

RMDEN20 99.90

STB 1,499.61 -0.03%

STIL 95.00 -5.00%

TETE 2,350.00

TNB 28,001.00 0.11%

TTK 1,346.44 -1.65%

страна.мк

9:20 AM 2/25/2024 Времето во Скопје: 14°C

Црногорец со камиот влета во двор на полициска станица во Тетово

страна.мк

18/03/2023

Црногорец со камиот влета во двор на полициска станица во Тетово

Државјанин на Црна Гора со камиот излета од автопатот Гостивар – Тетово па со транспортерот заврши во двор на полициска станица. Според првичните информации возачот се здобил со повреди, а од возилото бил извлечен од противпожарните екипи кои излегле на терен.

Камионот со кој иправувал странскиот државјанин изгубил контрола, ја пробил заштитната ограда и излетал во дворот на објектот каде е сместена Полициската станица за безбедност во патниот сообраќај.

– Денеска (18 март) околу 11.50 часот во СВР Тетово пријавено е дека црногорскиот државјанин Љ.Д.(35), управувајќи товарно моторно возило “волво” со приколка со црногорски регистарски ознаки, сопственост на ЈП “Подгорица”, на автопатот Скопје – Тетово, изгубил контрола по што удрил во банкината од автопатот. По несреќата, возачот е пренесен во тетовската Клиничка болница за укажување на лекарска помош.

На местото на несреќата увид врши екипа на СВРТетово. Се чекаат детали за тоа кои се причините за инцидентот.